College Basketball 2012-2013

CBS College Basketball Action this Weekend

CBS Sports will have its fair share of action this championship weekend both Saturday and Sunday leading up to the announcement of the 68 team field for the NCAA Men’s Basketball Tournament..

Here is the schedule, along with announcer assignments:

SATURDAY, MARCH 16TH
11:30a.m. ET- Conference USA Championship (Ian Eagle, Jim Spanarkel)
1:40p.m. ET- Big Ten Conference Semi-Finals (Jim Nantz, Clark Kellogg, Steve Kerr, Tracey Wolfson)
6:00p.m. ET- Mountain West Championship (Kevin Harlan, Dan Bonner, Reggie Miller)

SUNDAY, MARCH 17TH
1:00p.m. ET- Atlantic 10 Championship (Verne Lundquist, Bill Raftery)
3:00p.m. ET- Big Ten Championship (Jim Nantz, Clark Kellogg, Steve Kerr, Tracey Wolfson)

ESPN to Provide 16 Hours of College Basketball Programming Around Selection Sunday

ESPN plans 16 hours of college basketball programming Sunday and Monday as the conference tournament season ends and the field of 68 teams for the NCAA Men’s Basketball Tournament is revealed.

The day includes the championship games in the ACC and SEC and concludes with a look at the field Monday.

Here is the schedule of college basketball programs slated for the networks of ESPN:

ESPN, ESPNU and ESPN2’s Schedule for Sunday and Monday

Date Time (ET) Show Network
Sun, Mar 17 11 a.m. College Basketball Live ESPN2
  noon College Basketball Live ESPN
  1 p.m. ACC Championship ESPN
  1 p.m. SEC Championship ABC
  3 p.m. Bracketology Presented by Staples ESPN
  6 p.m. SportsCenter ESPN
  6:30 p.m. ESPN Radio: SportsCenter Tonight Selection Sunday Special ESPN Radio
  7 p.m. Bracketology Presented by Staples ESPN
  9 p.m. Survive and Advance ESPN
  9 p.m. NIT Selection Show ESPNU
  9:30 p.m. Tournament Countdown: The Experts ESPNU
Mon, Mar 18 1 p.m. Tournament Countdown: Katz Korner ESPNU
  6 p.m. Tournament Countdown: College Basketball Live ESPNU
  9 p.m. Tournament Countdown: The Experts ESPNU

 

CBS Sports Ends College Hoops Regular Season with Six Games

CBS Sports ends its coverage of college basketballs regular season with a triple header both Saturday and Sunday.

Here is the schedule, along with announcer assignments:

SATURDAY, MARCH 9TH
12:00-p.m. ET- Florida vs. Kentucky (Ian Eagle, Jim Spanarkel)
2:00p.m. ET- UCLA vs. Washington (Brian Anderson, Doug Gottlieb)
4:00p.m. ET- Notre Dame vs. Louisville (Verne Lundquist, Mike Gminski)

SUNDAY, MARCH 10TH
12:00p.m. ET- VCU vs. Temple (Kevin Harlan, Dan Bonner, Reggie Miller)
2:00p.m. ET- Missouri Valley Championship (Tim Brando, Bill Raftery)
4:00p.m. ET-  Indians vs. Michigan  (Jim Nantz, Clark Kellogg)

CBS Sports Network’s Coverage of College Basketball’s Championship Week

The CBS Sports Network will provide extensive coverage of a number of college basketball conference championships through next week.

Here is the schedule, along with announcer assignments:

2013 CONFERENCE TOURNAMENT SCHEDULE
(ALL TIMES EASTERN)

Saturday, March 9th
Lehigh vs. Lafayette (Patriot League Semifinal) 2:00 PM
Don Criqui and Vince Curran

Army vs. Bucknell (Patriot League Semifinal) 4:30 PM
Bob Socci and Chris Spatola

Sunday, March 10th
Atlantic 10 Semifinal #1 (Women’s) 1:30 PM
Atlantic 10 Semifinal #2 (Women’s) 4:00 PM
John Sadak and Julianne Viani

Wednesday, March 13th
Mountain West Quarterfinal #1 3:00 PM
Mountain West Quarterfinal #2 5:30 PM
Rich Cellini, Doug Gottlieb,
Steve Lappas and Lauren Gardner

Patriot League Championship 7:30 PM
Bob Socci and Chris Spatola

Mountain West Quarterfinal #3 9:30 PM
Mountain West Quarterfinal #4 12:00 AM
Andrew Catalon, Doug Gottlieb,
Steve Lappas and Lauren Gardner

Thursday, March 14th
Conference USA Quarterfinal #1 1:00 PM
Conference USA Quarterfinal #2 3:30 PM
James Bates and Wally Szczerbiak

Conference USA Quarterfinal #3 7:00 PM
Conference USA Quarterfinal #4 9:30 PM
Dave Ryan and Pete Gillen

Friday, March 15th
Conference USA Semifinal #1 (Women’s) 11:00 AM
Conference USA Semifinal #2 (Women’s) 1:30 PM
John Sadak and Julianne Viani

Conference USA Semifinal #1 4:00 PM
James Bates and Wally Szczerbiak
Conference USA Semifinal #2 6:30 PM
Dave Ryan and Pete Gillen

Mountain West Semifinal #1 9:00 PM
Mountain West Semifinal #2 11:30 PM
Andrew Catalon, Doug Gottlieb,
Steve Lappas and Lauren Gardner

Saturday, March 16th
Atlantic 10 Semifinal #1 1:30 PM
Atlantic 10 Semifinal #2 4:00 PM
Tom McCarthy and Steve Wolf

Patriot League Championship (Women’s) 6:00 PM
Bob Socci and Chris Spatola

Conference USA Championship (Women’s) 8:00 PM
John Sadak and Julianne Viani

Mountain West Championship (Women’s) 10:00 PM
Rich Cellini and Tammy Blackburn

Regular Season Men’s Basketball Schedule This Week on ESPN

Here is the schedule of men’s college basketball games, including announcer assignments, on the networks of ESPN the rest of this week:

Date Time (ET) Matchup/Commentators Network
Thu, Mar 7 7 p.m. Kentucky at Georgia
Rece Davis & Bob Knight
ESPN
  7 p.m. Virginia at Florida State
Dave O’Brien & Doris Burke
ESPN2
  7 p.m. Penn State at Northwestern
Dan Gutowsky & Sean Harrington
ESPNU
  9 p.m. No. 22 Wisconsin at No. 10 Michigan State
Joe Tessitore & Sean Farnham
ESPN
  9 p.m. No. 19 Oregon at Colorado
Roxy Bernstein & Miles Simon
ESPN2
  9 p.m. Oregon State at Utah
Tom Hart & Darrin Horn
ESPNU
  9 p.m. Sam Houston State at Stephen F. Austin ESPN3
  11 p.m. Long Beach State at UC Davis
Rich Cellini & Corey Williams
ESPN2
Fri, Mar 8 7 p.m. Kent State at Akron
Mike Crispino & Tim McCormick
ESPN2
  7 p.m. Rutgers at Seton Hall
Quint Kessenich & John Celestand
ESPN3 * & BIG EAST Network
Sat, Mar 9 Noon No. 17 Syracuse at No. 5 Georgetown
Sean McDonough, Jay Bilas & Bill Raftery
ESPN
  Noon Providence at Connecticut
Beth Mowins & Tim Welsh
ESPNU
  Noon Georgia Tech at Boston College ESPN3 * & ACC Network
  1:30 p.m. Iowa State at West Virginia
Brad Sham & Rich Zvosec
ESPN3 * & Big 12 Network
  1:30 p.m. No. 9 Kansas State at No. 13 Oklahoma State
Mitch Holthus & Bryndon Manzer
ESPN3 * & Big 12 Network
  1:30 p.m. South Carolina at Vanderbilt
Joe Davis & Barry Booker
ESPN3 & SEC Network
  1:30 p.m. Ole Miss at LSU
Clay Matvick & Joe Dean
ESPN3 & SEC Network
  2 p.m. No. 15 Marquette at St. John’s
Mike Patrick & Len Elmore
ESPN
  2 p.m. NC State at Florida State
Dave O’Brien & Doris Burke
ESPN2
  2 p.m. Texas A&M at Arkansas
Tom Hart & Matt Doherty
ESPNU
  2 p.m. No. 20 Pittsburgh at DePaul
Anish Shroff & Bob Wenzel
ESPN3 * & BIG EAST Network
  2:30 p.m. Clemson at No. 6 Miami ESPN3 * & ACC Network
  4 p.m. Missouri at Tennessee
Mark Jones & Jimmy Dykes
ESPN
  4 p.m. South Florida at Cincinnati
Mike Couzens & Sean Kearney
ESPN3 * & BIG EAST Network
  4 p.m. Texas at Texas Tech
Dave Armstrong & Stephen Howard
ESPN3 * & Big 12 Network
  4 p.m. Georgia at Alabama
Dave Baker & Jon Sundvold
ESPN3 & SEC Network
  5:30 p.m. Auburn at Mississippi State ESPN3 & SEC Network
  6 p.m. No. 4 Kansas at Baylor
Jon Sciambi & Fran Fraschillla
ESPN
  9 p.m. No. 3 Duke at North Carolina
Dan Shulman, Dick Vitale, Jay Bilas & Samantha Ponder
ESPN & ESPN 3D
Sun, Mar 10 12:30 p.m. Illinois at No. 14 Ohio State
Bob Wischusen & Dan Dakich
ESPN
  2 p.m. Virginia Tech at Wake Forest ESPN3 * & ACC Network
  6 p.m. Maryland at Virginia
Carter Blackburn & Jay Williams
ESPNU

* Local blackout may apply

 

CAA, A-10 Conference Tourneys Part of NBCSN College Hoops Coverage

The NBC Sports Network (NBCSN) wraps-up its season of college basketball with coverage of the Colonial Athletic Association (CAA) and Atlantic 10 (A-10) tournaments.

NBCSN will telecast the semi-finals and finals of the CAA while airing the early round games in the A-10.  Todd Harris, Ron Thompson and Mike Corey will call the CAA games while Corey, Dave Kaplan and Brooke Weisbrod will anchor the A-10 action.

Carolyn Manno and Rob Simmelkjaer will serve as studio hosts with analyst Donny Marshall.

NBCSN has regular season action Thursday through Saturday.  Here is the complete schedule, along with announcer assignments:

Date Game Time (ET)
Thurs., March. 7 Butler at UMass
Dave Strader and Dave Kaplan
7 p.m.
Sat., March 9 La Salle at No. 16 Saint Louis
Mike Corey and Dave Kaplan
1:30 p.m.
Sat., March. 9 San Diego at Boise State
Paul Burmeister and Blaine Fowler
3:30 p.m.
Sat., March. 9 Cornell at Harvard
Randy Moss and Dalen Cuff
5:30 p.m.
Sun., March 10 CAA Conference Semi Final Game One
Todd Harris, Ron Thompson and Mike Corey
2 p.m.
Sun., March 10 CAA Conference Semi Final Game Two
Todd Harris, Ron Thompson and Mike Corey
4 p.m.
Mon.., March 11 CAA Conference Championship
Todd Harris, Ron Thompson and Mike Corey
7 p.m.
Thurs., March 14 A-10 Tournament First Round Game One
Mike Corey, Dave Kaplan and Brooke Weisbrod
Noon
Thurs., March 14 A-10 Tournament First Round Game Two
Mike Corey, Dave Kaplan and Brooke Weisbrod
2:30 p.m.
Thurs., March 14 A-10 Tournament First Round Game Three
Mike Corey, Dave Kaplan and Brooke Weisbrod
6:30 p.m.
Thurs., March 14 A-10 Tournament First Round Game Four
Mike Corey, Dave Kaplan and Brooke Weisbrod
9 p.m.

CBS Sports Network College Basketball Tuesday and Wednesday

The CBS Sports Network will televise college basketball double headers tomorrow and Wednesday. Here is the schedule along with announcer assignments:

TUESDAY, MARCH 5TH
7:00p.m. ET- Southern Miss vs. Marshall (James Bates and Dan Bonner)
9:00p.m. ET- Memphis vs. UTEP (Dave Ryan and Pete Gillen)

WEDNESDAY, MARCH 6TH
8:00p.m. ET- Richmond vs. VCU (Brad Johansen and John Griffin)
10:00p.m. ET-  New Mexico vs. Nevada  (Andrew Catalon, Steve Lappas and Lauren Gardner)

Men’s College Basketball Championship Week on ESPN

ESPN is gearing-up for its coverage of men’s college basketball conference championships featuring 136 conference tournament games across ESPN, ABC, ESPN2, ESPNU and ESPN3 from Wednesday, March 6 to Sunday, March 17. ESPN3 will simulcast 37 of the matchups that are available in the local markets via syndication.

Here is the schedule:

Date Network Time (ET) Game / Commentators Site
Wed 3/6 ESPN3 2:30 p.m. Atlantic Sun Tournament: Quarterfinal #1 %
Matt Stewart & Sonny Smith
Macon, Ga.
  ESPN3 8:30 p.m. Atlantic Sun Tournament: Quarterfinal #2 %
Matt Stewart & Sonny Smith
Macon, Ga.
Thu 3/7 ESPN3 2:30 p.m. Atlantic Sun Tournament: Quarterfinal #3 %
Matt Stewart & Sonny Smith
Macon, Ga.
  ESPN3 8:30 p.m. Atlantic Sun Tournament: Quarterfinal #4 %
Matt Stewart & Sonny Smith
Macon, Ga.
Fri 3/8 ESPN3 11:30 a.m. Southern Conference Tournament: First Round
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
  ESPN3 2 p.m. Southern Conference Tournament: First Round
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
  ESPN3 6 p.m. Southern Conference Tournament: First Round
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
  ESPNU 7 p.m. Ohio Valley Conference Tournament: Semifinal #1
Rich Hollenberg & Adrian Branch
Nashville, Tenn.
  ESPN3 8 p.m. Southern Conference Tournament: First Round
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
  ESPNU 9 p.m. West Coast Tournament: Quarterfinal #1
Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
  ESPN3 9 p.m. Ohio Valley Conference Tournament: Semifinal #2 *
Rich Hollenberg & Adrian Branch
Nashville, Tenn.
  ESPNU 11 p.m. West Coast Tournament: Semifinal #2
Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
Sat, 3/9 ESPN2 Noon Atlantic Sun Tournament: Championship
TBD & Dereck Whittenburg
Macon, Ga.
  ESPN3 Noon Southern Conference Tournament: Quarterfinal #1
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
  ESPN3 Noon Big South Conference Tournament: Semifinal #1
Matt Hogue & Nate Ross
Myrtle Beach, S.C.
  ESPN3 Noon America East Conference Tournament: Quarterfinal #1
Eric Frede & Frank Sullivan
Albany, N.Y.
  ESPN3 2 p.m. Big South Conference Tournament: Semifinal #2
Matt Hogue & Nate Ross
Myrtle Beach, S.C.
  ESPN3 2 p.m. America East Conference Tournament: Quarterfinal #2
Eric Frede & Frank Sullivan
Albany, N.Y.
  ESPN3 2:30 p.m. Southern Conference Tournament: Quarterfinal #2
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
  ESPN3 2:30 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal #1
Doug Sherman & Rob Kennedy
Springfield, Mass.
  ESPN3 4:30 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal #2
Doug Sherman & Rob Kennedy
Springfield, Mass.
  ESPN3 6 p.m. Southern Conference Tournament: Quarterfinal #3
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
  ESPN3 6 p.m. America East Conference Tournament: Quarterfinal #3
Eric Frede & Frank Sullivan
Albany, N.Y.
  ESPN3 6 p.m. Horizon League Tournament: Semifinal #1 **
Jim Barber & Malcolm Huckaby
Valparaiso, Ind.
  ESPN2 7 p.m. Ohio Valley Conference: Championship
Rich Hollenberg & Adrian Branch
Nashville, Tenn.
  ESPN3 7:30 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal #3
Doug Sherman & Rob Kennedy
Springfield, Mass.
  ESPN3 8 p.m. America East Conference Tournament: Quarterfinal #4
Eric Frede & Frank Sullivan
Albany, N.Y.
  ESPNU 8:30 p.m. Horizon League Tournament: Semifinal #2
Jim Barbar & Malcolm Huckaby
Valparaiso, Ind.
  ESPN3 8:30 p.m. Southern Conference Tournament: Quarterfinal #4
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
  ESPN2 9 p.m. West Coast Conference Tournament: Semifinal #1
Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
  ESPN3 9:30 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal #4
Doug Sherman & Rob Kennedy
Springfield, Mass.
  ESPN2 11 p.m. West Coast Conference Tournament: Semifinal #2
Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
Sun 3/10 ESPN2 Noon Big South Tournament: Championship
Mark Neely & LaPhonso Ellis
Myrtle Beach, S.C.
  ESPN3 2 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Semifinal #1
Doug Sherman & Rob Kennedy
Springfield, Mass.
  ESPN3 4 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Semifinal #2
Doug Sherman & Rob Kennedy
Springfield, Mass.
  ESPN3 5 p.m. America East Conference Tournament: Semifinal #1
Eric Frede & Frank Sullivan
Albany, N.Y.
  ESPN3 6 p.m. Southern Conference Tournament: Semifinal #1
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
  ESPN3 7 p.m. America East Conference Tournament: Semifinal #2
Eric Frede & Frank Sullivan
Albany, N.Y.
  ESPN3 8:30 p.m. Southern Conference Tournament: Semifinal #2
Darren Goldwater & Dean Keener
Asheville, N.C.
Mon 3/11 ESPN 7 p.m. Sun Belt Conference: Championship
Mark Jones & Mark Adams
Hot Springs, Ark.
  ESPN2 7 p.m. Southern Conference Tournament: Championship
Dave Lamont & Bob Wenzel
Asheville, N.C.
  ESPN 9 p.m. West Coast Conference Tournament: Championship
Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
  ESPN2 9 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Championship
Doug Sherman & Malcolm Huckaby
Springfield, Mass.
Tue 3/12 ESPN2 7 p.m. Northeast Conference Tournament: Championship
Mike Crispino & Tim Welsh
TBD
  ESPNU 7 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: First Round #1
Mike Patrick & Len Elmore
New York, N.Y.
  ESPN 9 p.m. Horizon League Tournament: Championship
Bob Wischusen & Stephen Bardo
TBD
  ESPN2 9 p.m. Summit League Tournament: Championship
Clay Matvick & Bob Valvano
Sioux Falls, S.D.
  ESPNU 9 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: First Round #2
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
Wed 3/13 ESPN noon BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Second Round #1
Mike Patrick & Len Elmore
New York, N.Y.
  ESPN 2 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Second Round #2
Mike Patrick & Len Elmore
New York, N.Y.
  ESPN2 7 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Second Round #3
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
  ESPN2 9 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Second Round #4
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
Thu 3/14 ESPN Noon BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Quarterfinal #1
Mike Patrick & Len Elmore
New York, N.Y.
  ESPNU & ESPN 3D Noon ACC Tournament: First Round #1
Dave O’Brien, Doris Burke & Allison Williams
Greensboro, N.C.
  ESPN2 12:30 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Quarterfinal #1
Brent Musburger, Fran Fraschilla & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
  ESPN 2 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Quarterfinal #2
Mike Patrick & Len Elmore
New York, N.Y.
  ESPNU & ESPN 3D 2 p.m. ACC Tournament: First Round #2
Dave O’Brien, Doris Burke & Allison Williams
Greensboro, N.C.
  ESPN2 2:30 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Quarterfinal #2
Brent Musburger, Fran Fraschilla & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
  ESPN2 6:30 p.m. Big Ten Conference Tournament: First Round #3
Mike Tirico, Dan Dakich & Samantha Ponder
Chicago, Ill.
  ESPN 7 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Quarterfinal #3
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
  ESPNU & ESPN 3D 7 p.m. ACC Tournament: First Round #3
Dan Shulman, Sean Farnham & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ESPN2 8:30 p.m. Big Ten Conference Tournament: First Round #4
Mike Tirico, Dan Dakich & Samantha Ponder
Chicago, Ill.
  ESPN 9 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Quarterfinal #4
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
  ESPNU & ESPN 3D 9 p.m. ACC Tournament: First Round #4
Dan Shulman, Sean Farnham & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ESPNU 11:30 p.m. PAC-12 Tournament: Quarterfinal #4
Dave Pasch & Bill Walton
Las Vegas, Nev.
Fri 3/15 ESPN Noon Big Ten Conference Tournament: Quarterfinal #1
Mike Tirico, Dan Dakich & Samantha Ponder
Chicago, Ill.
  ESPN2 & ESPN 3D Noon ACC Tournament: Quarterfinal #1
Dave O’Brien, Doris Burke & Allison Williams
Greensboro, N.C.
  ESPNU 1 p.m. SEC Tournament: Quarterfinal #1
Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
Nashville, Tenn.
  ESPN 2 p.m. Big Ten Conference Tournament: Quarterfinal #2
Mike Tirico, Dan Dakich & Samantha Ponder
Chicago, Ill.
  ESPN2  & ESPN 3D 2 p.m. ACC Tournament: Quarterfinal #2
Dave O’Brien, Doris Burke & Allison Williams
Greensboro, N.C.
  ESPNU 3 p.m. SEC Tournament: Quarterfinal #2
Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
Nashville, Tenn.
  ESPN3 6 p.m. Southland Conference Tournament: Semifinal #1 Katy, Texas
  ESPN 7 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Semifinal #1
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
  ESPN2 & ESPN 3D 7 p.m. ACC Tournament: Quarterfinal #3
Dan Shulman, Sean Farnham & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ESPNU 7:30 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Semifinal #1 ^
Brent Musburger, Fran Fraschilla & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
  ESPN3 8:30 p.m. Southland Conference Tournament: Semifinal #2 Katy, Texas
  ESPN 9 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Semifinal #2
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
  ESPN2 & ESPN 3D 9 p.m. ACC Tournament: Quarterfinal #4
Dan Shulman, Sean Farnham & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ESPNU 10 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Semifinal #2 ^
Brent Musburger, Fran Fraschilla & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
  ESPN3 9:30 p.m. Big West Conference Tournament: Semifinal #1***
Mark Jones & Miles Simon
Anaheim, Calif.
  ESPN 11:30 p.m. PAC-12 Tournament: Semifinal #2
Dave Pasch & Bill Walton
Las Vegas, Nev.
Sat 3/16 ESPNU 12 a.m. Big West Conference Tournament: Semifinal #2
Mark Jones & Miles Simon
Anaheim, Calif.
  ESPN2 11:30 a.m. America East Conference Tournament: Championship
Bob Picozzi & LaPhonso Ellis
TBD
  ESPN & ESPN 3D 1 p.m. ACC Tournament: Semifinal #1
Dan Shulman, Dick Vitale or Doris Burke & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ABC 1 p.m. SEC Tournament: Semifinal #1
Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
Nashville, Tenn.
  ESPN & ESPN 3D 3 p.m. ACC Tournament: Semifinal #2
Dan Shulman, Dick Vitale or Doris Burke & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ABC 3 p.m. SEC Tournament: Semifinal #2
Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
Nashville, Tenn.
  ESPN2 4:30 p.m. Southwestern Athletic Conference Tournament: Championship
Mark Neely & Darrin Horn
Garland, Texas
  ESPNU 5 p.m. Mid-Eastern Athletic Conference Tournament: Championship
Jason Benetti & Stan Lewter
Norfolk, Va.
  ESPN 6 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Championship
Brent Musburger, Fran Fraschilla & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
  ESPN2 6:30 p.m. Mid-American Conference Tournament: Championship
Bob Wischusen & Stephen Bardo
Cleveland, Ohio
  ESPN 8:30 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Championship
Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
  ESPN2 8:30 p.m. Southland Conference Tournament: Championship
Carter Blackburn & Mark Adams
Katy, Texas
  ESPNU 9 p.m. Big Sky Conference Tournament: Championship
Kanoa Leahey & Corey Williams
TBD
  ESPN2 10:30 p.m. Big West Conference Tournament: Championship
Mark Jones & Miles Simon
Anaheim, Calif.
  ESPN & ESPN Deportes 11 p.m. PAC-12 Tournament: Championship
Dave Pasch, Bill Walton & Samantha Ponder
Las Vegas, Nev.
  ESPNU 11 p.m. Western Athletic Conference Tournament: Championship
Trey Bender & Stephen Howard
Las Vegas, Nev.
Sun 3/17 ESPN & ESPN 3D 1 p.m. ACC Tournament: Championship
Dan Shulman, Dick Vitale & Jeannine Edwards
Greensboro, N.C.
  ABC 1 p.m. SEC Tournament: Championship
Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
Nashville, Tenn.

 

* Live on ESPN3; Delay on ESPNU Saturday, March 9, at 1:30 a.m.
** Live on ESPN3; Delay on ESPNU Saturday, March 9, at 10:30 p.m.
*** Live on ESPN3; Delay on ESPNU Saturday, March 16, at 2 a.m.
^ Outermarket only
% National distribution on ESPN3 and available on ESPN Full Court

All Times Eastern Standard
Schedule Subject to Change

WatchESPN schedule of Simulcasts

Date Time (ET) Game Site
Thu, 3/7 7 p.m. Missouri Valley Conference Tournament: First Round #1 St. Louis, Mo.
  9:30 p.m. Missouri Valley Conference Tournament: First Round #2 St. Louis, Mo.
Fri, 3/8 1 p.m. Missouri Valley Conference Tournament: Quarterfinal #1 St. Louis, Mo.
  3:30 p.m. Missouri Valley Conference Tournament: Quarterfinal #2 St. Louis, Mo.
  6 p.m. Horizon League Tournament: Second Round #1 Valparaiso, Ind.
  5:30 p.m. Atlantic Sun Conference Tournament: Semifinal #1 Macon, Ga.
  7 p.m. Missouri Valley Conference Tournament : Quarterfinal #3 St. Louis, Mo.
  8:30 p.m. Horizon League Tournament: Second Round #2 Valparaiso, Ind.
  8 p.m. Atlantic Sun Conference Tournament: Semifinal #2 Macon, Ga.
  9:30 p.m. Missouri Valley Conference Tournament: Quarterfinal #4 St. Louis, Mo.
Sat, 3/9 Noon Northeast Conference Tournament: Semifinal #1 TBD
  2:30 p.m. Missouri Valley Conference Tournament: Semifinal #1 St. Louis, Mo.
  2:30 p.m. Northeast Conference Tournament: Semifinal #2 TBD
  5 p.m. Missouri Valley Conference Tournament: Semifinal #2 St. Louis, Mo.
  7:30 p.m. Sun Belt Conference Tournament: Quarterfinal #1 Hot Springs, Ark.
  10 p.m. Sun Belt Conference Tournament: Quarterfinal #2 Hot Springs, Ark.
Sun, 3/10 5 p.m. Gulf South Conference Tournament: Championship Birmingham, Ala.
  7:30 p.m. Sun Belt Conference Tournament: Semifinal #1 Hot Springs, Ark.
  10 p.m. Sun Belt Conference Tournament: Semifinal #2 Hot Springs, Ark.
Wed, 3/13 6:30 p.m. Mid-American Conference Tournament: Second Round #1 Cleveland, Ohio
  7 p.m. Big 12 Conference Tournament: First Round #1 Kansas City, Mo.
  7:30 p.m. SEC Tournament: First Round #1 Nashville, Tenn.
  9 p.m. Mid-American Conference Tournament: Second Round #2 Cleveland, Ohio
  9:30 p.m. Big 12 Conference Tournament: First Round #2 Kansas City, Mo.
  10 p.m. SEC Tournament: First Round #2 Nashville, Tenn.
Thu, 3/14 1 p.m. SEC Tournament: First Round #3 Nashville, Tenn.
  3:30 p.m. SEC Tournament: First Round #4 Nashville, Tenn.
  6:30 p.m. Mid-American Conference Tournament: Quarterfinal #1 Cleveland, Ohio
  7 p.m. Big 12 Conference Tournament: Quarterfinal #3 Kansas City, Mo.
  7:30 p.m. SEC Tournament: First Round #5 Nashville, Tenn.
  9 p.m. Mid-American Conference Tournament: Quarterfinal #2 Cleveland, Ohio
  9:30 p.m. Big 12 Conference Tournament: Quarterfinal #4 Kansas City, Mo.
  10 p.m. SEC Tournament: First Round #6 Nashville, Tenn.
Fri, 3/15 6:30 p.m. Mid-American Conference Tournament: Semifinal #1 Cleveland, Ohio
  7:30 p.m. SEC Tournament: Quarterfinal #3 Nashville, Tenn.
  9 p.m. Mid-American Conference Tournament: Semifinal #2 Cleveland, Ohio
  10 p.m. SEC Tournament: Quarterfinal #4 Nashville, Tenn.

Women’s College Basketball Conference Championship Week on ESPN

The 2012-2013 college basketball season wraps-up this week and ESPN is looking forward to its coverage of the conference basketball tournaments.

ESPN today unveiled its plans to cover the women’s conference tournaments.  ESPN3 will have exclusive coverage of 20 conference tournament games, plus show another 45 contests available in local markets via syndication, for a total of 65 games. ESPNU will air 18 games, including 10 title matches, and ESPN2 will be the home to four NCAA Championship berths.

Additional coverage will also available on espnW.  ESPN will once again be the home of the complete NCAA Women’s College Basketball Tournament beginning with the selection show on March 18th.

Here is the schedule, which begins Wednesday:

Championship Week Presented by DICK’S Sporting Goods (Schedule subject to change)

Date Time (ET) Game/Commentators Network
Wed, Mar 6 noon Atlantic Sun Championship (Macon, Ga.): Quarterfinal 1

Paul Crane & Dee Romine

ESPN3
  6 p.m. Atlantic Sun Championship (Macon, Ga.): Quarterfinal 2

Paul Crane & Dee Romine

ESPN3
    SEC Tournament (Duluth, Ga.): Opening Round Game 1 ESPN3
Thu, Mar 7 11 a.m. ACC Tournament (Greensboro, N.C.):

Opening Round Game 1

ESPN3
  noon SEC Tournament (Duluth, Ga.): First Round Game 1 ESPN3
    Atlantic Sun Championship (Macon, Ga.): Quarterfinal 3

Paul Crane & Dee Romine

ESPN3
  2 p.m. ACC Tournament (Greensboro, N.C.):

Opening Round Game 2

ESPN3
  2:30 p.m. SEC Tournament (Duluth, Ga.): First Round Game 2 ESPN3
  6 p.m. ACC Tournament (Greensboro, N.C.):

Opening Round Game 3

ESPN3
    SEC Tournament (Duluth, Ga.): First Round Game 3 ESPN3
    Atlantic Sun Championship (Macon, Ga.):  Quarterfinal 4

Paul Crane & Dee Romine

ESPN3
  8 p.m. ACC Tournament (Greensboro, N.C.):

Opening Round Game 4

ESPN3
  8:30 p.m. SEC Tournament (Duluth, Ga.): First Round Game 4 ESPN3
Fri, Mar 8 11 a.m. ACC Tournament (Greensboro, N.C.):

Quarterfinal 1

ESPN3
  noon America East Championship (Albany, N.Y.): Quarterfinal 1

Eric Frede & Leah Secondo

ESPN3*
    SEC Tournament (Duluth, Ga.): Quarterfinal 1 ESPN3
    Atlantic Sun Championship (Macon, Ga.): Semifinal 1

Paul Crane & Dee Romine

ESPN3
  1 p.m. Ohio Valley Conference Tournament (Nashville, Tenn.): Semifinal 1 ESPN3
  2 p.m.

 

America East Championship (Albany, N.Y.): Quarterfinal 2

Eric Frede & Leah Secondo

ESPN3*
    ACC Tournament (Greensboro, N.C.):

Quarterfinal 2

ESPN3
  2:30 p.m. SEC Tournament (Duluth, Ga.): Quarterfinal 2 ESPN3
    Atlantic Sun Championship (Macon, Ga.): Semifinal 2

Paul Crane & Dee Romine

ESPN3
  3 p.m. Ohio Valley Conference Tournament (Nashville, Tenn.): Semifinal 2 ESPN3
  6 p.m. America East Championship (Albany, N.Y.): Quarterfinal 3

Eric Frede & Leah Secondo

ESPN3*
    ACC Tournament (Greensboro, N.C.):

Quarterfinal 3

ESPN3
    SEC Tournament (Duluth, Ga.): Quarterfinal 3 ESPN3
  8 p.m.

 

America East Championship (Albany, N.Y.): Quarterfinal 4

Eric Frede & Leah Secondo

ESPN3*
    ACC Tournament (Greensboro, N.C.):

Quarterfinal 4

ESPN3
  8:30 p.m. SEC Tournament (Duluth, Ga.): Quarterfinal 4 ESPN3
Sat, Mar 9 9:30 a.m. MAAC Championship (Springfield, Mass.): Semifinal 1

Dean Darling, Phyllis Mangina & Mika Ryan

ESPN3*
  11:30 a.m. MAAC Championship (Springfield, Mass.): Semifinal 2

Dean Darling, Phyllis Mangina & Mika Ryan

ESPN3*
  noon BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters (Hartford, Conn.): Second Round Game 1

Bob Picozzi, Brooke Weisbrod & Allison Williams

BIG EAST Network / ESPN3
  1 p.m. ACC Tournament (Greensboro, N.C.):

Semifinal 1

ESPN3
    Sun Belt Championship (Hot Springs, Ark.): Quarterfinal 1 ESPN3
  2 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters (Hartford, Conn.): Second Round Game 2

Bob Picozzi, Brooke Weisbrod & Allison Williams

BIG EAST Network / ESPN3
  2:30 p.m. Ohio Valley Conference Tournament (Nashville, Tenn.): Final ESPN3
  3:30 p.m. ACC Tournament (Greensboro, N.C.):

Semifinal 2

ESPN3
    Sun Belt Championship (Hot Springs, Ark.): Quarterfinal 2 ESPN3
  4 p.m. SEC Tournament (Duluth, Ga.): Semifinal 1

Cara Capuano & Nell Fortner

ESPNU / WatchESPN
  5:30 p.m. Atlantic Sun Championship (Macon, Ga.): Final ESPN3
  6 p.m. Big South Championship (Myrtle Beach, S.C.): Semifinal 1

Matt Hogue & Angel Gray

ESPN3*
    SEC Tournament (Duluth, Ga.): Semifinal 2

Cara Capuano & Nell Fortner

ESPNU / WatchESPN
    BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters (Hartford, Conn.): Second Round Game 3

Bob Picozzi, LaChina Robinson & Allison Williams

BIG EAST Network / ESPN3
  8 p.m. Big South Championship (Myrtle Beach, S.C.): Semifinal 2

Matt Hogue & Angel Gray

ESPN3*
    BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters (Hartford, Conn.): Second Round Game 4

Bob Picozzi, LaChina Robinson & Allison Williams

BIG EAST Network / ESPN3
Sun, Mar 10 11 a.m. America East Championship (Albany, N.Y.): Semifinal 1

Eric Frede & Leah Secondo

ESPN3*
  noon Southern Conference Championship (Asheville, N.C.): Semifinal 1

Darren Goldwater & Robin Muller

ESPN3*
    BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters (Hartford, Conn.): Quarterfinal 1

Beth Mowins, Brooke Weisbrod & Allison Williams

ESPNU / WatchESPN
  1 p.m. Sun Belt Championship (Hot Springs, Ark.): Semifinal 1 ESPN3
  1 p.m. America East Championship (Albany, N.Y.): Semifinal 2

Eric Frede & Leah Secondo

ESPN3*
  2 p.m. ACC Tournament (Greensboro, N.C.):

Final

Pam Ward & Debbie Antonelli

ESPN2 / WatchESPN
    BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters (Hartford, Conn.): Quarterfinal 2

Beth Mowins, Brooke Weisbrod & Allison Williams

ESPNU / WatchESPN
  2:30 p.m. Southern Conference Championship (Asheville, N.C.): Semifinal 2

Darren Goldwater & Robin Muller

ESPN3*
    Gulf South Tournament (Birmingham, Ala.): Final ESPN3
  3:30 p.m. Sun Belt Championship (Hot Springs, Ark.): Semifinal 2 ESPN3
  4 p.m. Big Ten Tournament (Hoffman Estates, Ill.): Final

Adam Amin & Stephanie White

ESPN2 / WatchESPN
  5 p.m. Big South Championship (Myrtle Beach, S.C.): Final ESPN3*
  6 p.m. SEC Tournament (Duluth, Ga.): Final

Cara Capuano & Nell Fortner

ESPN2 / WatchESPN
    BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters (Hartford, Conn.): Quarterfinal 3

Bob Picozzi, LaChina Robinson & Allison Williams

ESPN3*^
  8 p.m. Pac-12 Tournament (Seattle, Wash.): Final

Roxy Bernstein & Mary Murphy

ESPN2 / WatchESPN
    BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters (Hartford, Conn.): Quarterfinal 4

Bob Picozzi, LaChina Robinson & Allison Williams

ESPNU / WatchESPN
Mon, Mar 11 noon MAAC Championship (Springfield, Mass.): Final

Doug Sherman & Julianne Viani

ESPNU / WatchESPN
  2 p.m. Sun Belt Championship (Hot Springs, Ark.): Final

Michele Smith & Stephen Howard

ESPNU / WatchESPN
  4 p.m. West Coast Conference Championship

(Las Vegas): Final

Rich Cellini & Rosalyn Gold-Onwude

ESPNU / WatchESPN
  3 p.m. Southern Conference Championship (Asheville, N.C.): Final ESPN3*
  6 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters (Hartford, Conn.): Semifinal 1

Beth Mowins, Brooke Weisbrod & Allison Williams

ESPNU / WatchESPN
  8 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters (Hartford, Conn.): Semifinal 2

Beth Mowins, Brooke Weisbrod & Allison Williams

ESPNU / WatchESPN
Tue, Mar 12 3:30 p.m. Summit League Championship (Sioux Falls, S.D.): Final

Melissa Lee & Steffi Sorensen

ESPNU / WatchESPN
  7 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters (Hartford, Conn.): Final

Beth Mowins, Rebecca Lobo & Allison Williams

ESPN / WatchESPN
Fri, Mar 15 noon MAC Tournament (Cleveland, Ohio): Semifinal 1 ESPN3
  1 p.m. Southland Conference Tournament (Katy, Texas): Semifinal 1 ESPN3*
  2:30 p.m. MAC Tournament (Cleveland, Ohio): Semifinal 2 ESPN3
  3:30 p.m. Southland Conference Tournament (Katy, Texas): Semifinal 2 ESPN3*
Sat, Mar 16 1 p.m. SWAC Championship (Garland, Texas): Final

Mark Neely & Maria Taylor 

ESPN3*#
    MEAC Tournament (Norfolk, Va.): Final

Jason Benetti & Christy Winters Scott

ESPN3*+
    MAC Tournament (Cleveland, Ohio): Final ESPN3
  2 p.m. Southland Conference Tournament (Katy, Texas): Final ESPN3*
  2:30 p.m. Missouri Valley Championship (St. Charles, Mo.): Semifinal 1 ESPN3
  3 p.m. WAC Tournament (Las Vegas): Final

Roy Philpott & Rosalyn Gold-Onwude

ESPNU / WatchESPN
  5 p.m. Missouri Valley Championship (St. Charles, Mo.): Semifinal 2 ESPN3
  7 p.m. America East Championship (Albany, N.Y.): Final

Eric Frede & Leah Secondo

ESPN3
    Atlantic 10 Championship (Brooklyn, N.Y.): Final

Cara Capuano & Brooke Weisbrod

ESPNU / WatchESPN
Sun, Mar 17 1 p.m. Horizon League Championship: Final

(campus of higher seed after quarterfinal)

Jim Barbar & Nell Fortner

ESPNU / WatchESPN
  3 p.m. Missouri Valley Championship (St. Charles, Mo.): Final ESPN3
  5 p.m. Northeast Conference Tournament: Final

(campus of higher seed)

Cara Capuano & Brooke Weisbrod

ESPNU / WatchESPN

* – ESPN3 exclusive game

^ – Tape delay on ESPNU at midnight on Monday, March 11

# – Tape delay on ESPNU at 9 a.m. on Sunday, March 17

+ – Tape delay on ESPNU at 11 a.m. on Sunday, March 17

 

Men’s College Basketball on ESPN

Here is the schedule of men’s college basketball games, along with announcer assignments, on ESPN Monday through Wednesday:

Date Time (ET) Matchup/Commentators Network
Mon, Mar 4 7 p.m. Cincinnati at No. 10 LouisvilleSean McDonough, Jay Bilas & Bill Raftery ESPN
  7 p.m. Texas Tech at No. 6 KansasCarter Blackburn & Stephen Bardo ESPNU
  9 p.m. Baylor at Texas Brent Musburger & Fran Fraschilla ESPN
  9 p.m. Savannah State at North Carolina A&TMatt Schick & Stan Lewter ESPNU
Tue, Mar 5 7 p.m. Arkansas at MissouriBrad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake ESPN
  7 p.m. St. John’s at No. 21 Notre DameRece Davis, Bob Knight & Digger Phelps ESPN2
  7 p.m. Virginia Tech at No. 3 DukeTom Hart & Len Elmore ESPNU
  7 p.m. No. 22 Marquette at RutgersScott Graham & John Celestand ESPN3 * & BIG EAST Network
  7 p.m. Boston College at Clemson ESPN3 * & RSN ^
  8 p.m. TCU at No. 13 Kansas StateDave Armstrong & Rich Zvosec ESPN3 * & Big 12 Network
  9 p.m. No. 16 Ohio State at No. 1 IndianaMike Tirico, Dan Dakich & Samantha Ponder ESPN
  9 p.m. Alabama at MississippiDari Nowkhah & Dino Gaudio ESPNU
  9 p.m. Seton Hall at ProvidenceEric Frede & Ron Perry ESPN3 * & BIG EAST Network
Wed, Mar 6 6 p.m. DePaul at No. 12 SyracuseJason Benetti & Bob Wenzel ESPN3 * & BIG EAST Network
  7 p.m. North Carolina at MarylandDan Shulman & Dick Vitale ESPN
  7 p.m. No. 7 Georgetown at VillanovaMike Patrick & LaPhonso Ellis ESPN2
  7 p.m. No. 15 Oklahoma State at Iowa StateMitch Holthus & Matt Doherty ESPNU
  7 p.m. Mississippi State at South CarolinaMike Gleason & Nate Ross ESPN3
  8 p.m. LSU at Texas A&MClay Matvick & Joe Dean ESPN3 & SEC Network
  8 p.m. Vanderbilt at No. 8 FloridaDave Neal & Barry Booker ESPN3 & SEC Network
  9 p.m. West Virginia at OklahomaBob Wischusen & Stephen Bardo ESPN2
  9 p.m. Connecticut at South FloridaAdam Amin & Tim Welsh ESPNU
  9 p.m. Georgia Tech at No. 5 Miami ESPN3 * & ACC Network
  9 p.m. Wake Forest at NC State ESPN3 * & ACC Network
  9 p.m. Tennessee at AuburnMatt Stewart & Daymeon Fishback ESPN3 * & CSS
  11 p.m. Stanford at CaliforniaDave Pasch & Bill Walton ESPN2

* Local blackout may apply