College Basketball 2011-2012

College Basketball Schedule on Fox Sports

Here is the upcoming college basketball schedule on the Fox Sports family of networks:

Wednesday, March 7
3:00 PM: Pac-12 Men’s Tournament First Round #1: Oregon State vs. Washington State (FSN)
5:30 PM: Pac-12 Men’s Tournament First Round #2: USC vs. UCLA (FSN)
9:00 PM: Pac-12 Men’s Tournament First Round #3: Arizona State vs. Stanford (FSN)
11:30 PM: Pac-12 Men’s Tournament First Round #4: Utah vs. Colorado (FSN)

Thursday, March 8
11:00 AM: Big Ten Tournament –Iowa vs. Illinois (BTN)
12:00 PM: Big 12 Women’s Tournament Quarterfinal #1: Iowa St. vs. Kansas St. (FSN)
2:00 PM: Big Ten Tournament –Indiana vs. Penn State (BTN)
2:30 PM: Big 12 Women’s Tournament Quarterfinal #2: Baylor vs. TBD (FSN)
3:00 PM: Pac-12 Men’s Tournament Quarterfinal #1: Washington vs TBD (FSN)
5:30 PM: Pac-12 Men’s Tournament Quarterfinal #2: Arizona vs. TBD (FSN)
6:00 PM: Big 12 Women’s Tournament Quarterfinal #3: Oklahoma vs. TBD (FSN)
8:30 PM: Big 12 Women’s Tournament Quarterfinal #4: Texas A&M vs TBD (FSN)
9:00 PM: Pac-12 Men’s Tournament Quarterfinal #3: California vs. TBD (FSN)
11:30 PM: Pac-12 Men’s Tournament Quarterfinal #4: Oregon vs. TBD (FSN)

Friday, March 9
1:00 PM: Big 12 Women’s Tournament Semifinal #1: Teams TBA (FSN)
3:00 PM: Pac-12 Women’s Tournament Semifinal #1: Teams TBA (FSN)
3:30 PM: Big 12 Women’s Tournament Semifinal #2: Teams TBA (FSN)
5:30 PM: Pac-12 Women’s Tournament Semifinal #2: Teams TBA (FSN)
6:30 PM: Big Ten Tournament – Michigan vs. TBD (BTN)
9;00 PM: Big Ten Tournament – Ohio State vs. TBD (BTN)
9:00 PM: Pac-12 Men’s Tournament Semifinal #1: Teams TBA (FSN)
11:30 PM: Pac-12 Men’s Tournament Semifinal #2: Teams TBA (FSN)

Saturday, March 10
12:00 PM: Big 12 Women’s Tournament Final: Teams TBA (FSN)
2:30 PM: MVC Semifinal #1: Teams TBA (Women’s) (FCS Central)
2:30 PM: Pac-12 Women’s Tournament Final: Teams TBA (FSN)
5:00 PM: MVC Semifinal #2: Teams TBA (Women’s) (FCS Central)

Sunday, March 11
3:00 PM: MVC Championship: Teams TBA (Women’s) (FCS Central)

College Basketball Schedule on Fox Sports

Here is the college basketball schedule on the Fox Sports family of networks

Wednesday, February 29
6:30 PM: Penn State at Purdue (BTN)
8:30 PM: Ohio State at Northwestern (BTN)

Thursday, March 1
7:00 PM: MVC Opening Round Game #1: Teams TBA (FCS Central)
8:30 PM: Oregon at Colorado (Women’s) (FCS Pacific)
9:30 PM: MVC Opening Round Game #2: Teams TBA (FCS Central)
10:30 PM: Colorado at Oregon (FSN)

Friday, March 2
1:00 PM: MVC Quarterfinal #1: Teams TBA (FCS Central)
3:30 PM: MVC Quarterfinal #2: Teams TBA (FCS Central)
7:00 PM: MVC Quarterfinal #3: Teams TBA (FCS Atlantic)
9:30 PM: MVC Quarterfinal #4: Teams TBA (FCS Atlantic)

Saturday, March 3
12:00 PM: Iowa St. at Baylor (Women’s ) (FSN)
12:30 PM: Nebraska at Minnesota (BTN)
1:00 PM: Summit League Quarterfinal #1: Teams TBA (Women’s) (FCS Central)
2:00 PM: Southern Miss at Marshall (FSN)
2:30 PM: Northwestern at Iowa (BTN)
2:30 PM: MVC Semifinal #1: Teams TBA (FCS Atlantic)
3:30 PM: Summit League Quarterfinal #2: Teams TBA (Women’s) (FCS Central)
4:00 PM: Colorado at Oregon St. (FSN)
5:00 PM: MVC Semifinal #2: Teams TBA (FCS Atlantic)
7:00 PM: Summit League Quarterfinal #1: Teams TBA (FCS Central)
9:30 PM: Summit League Quarterfinal #2: Teams TBA (FCS Central)
10:30 PM: GNAC Championship Teams TBA (FCS Atlantic)
TBA Big Sky Quarterfinal: Teams TBA (FCS Pacific)

Sunday, March 4
12:00 PM: NEC Semifinal #1: Teams TBA (FCS Atlantic)
1:00 PM: Summit League Quarterfinal #3: Teams TBA (Women’s) (FCS Central)
1:00 PM: Texas A&M at Texas (Women’s ) (FSN)
3:30 PM: Summit League Quarterfinal #4: Teams TBA (Women’s) (FCS Central)
3:30 PM: Arizona at Arizona St. (FSN)
5:30 PM: Cal at Stanford (FSN)
6:00 PM: Purdue at Indiana (BTN)
6:00 PM: NEC Semifinal #2: Teams TBA (FCS Atlantic)
7:00 PM: Summit League Quarterfinal #3: Teams TBA (FCS Central)
9:00 PM: Stanford at Cal (Women’s) (FSN)
9:30 PM: Summit League Quarterfinal #4: Teams TBA (FCS Pacific)

Monday, March 5
1:00 PM: Summit League Semifinal #1: Teams TBA (Women’s) (FCS Central)
3:30 PM: Summit League Semifinal #2: Teams TBA (Women’s) (FCS Central)
7:00 PM: Summit League Semifinal #1: Teams TBA (FCS Central)
9:30 PM: Summit League Semifinal #2: Teams TBA (FCS Central)

Tuesday, March 6
TBA Big Sky Semifinal: Teams TBA (FCS Pacific)

Wednesday, March 7
3:00 PM: Pac-12 Men’s Tournament First Round #1: Teams TBA (FSN)
5:30 PM: Pac-12 Men’s Tournament First Round #2: Teams TBA (FSN)
9:00 PM: Pac-12 Men’s Tournament First Round #3: Teams TBA (FSN)
11:30 PM: Pac-12 Men’s Tournament First Round #4: Teams TBA (FSN)

Thursday, March 8
11:00 AM: Big Ten Tournament – Game #1 (BTN)
12:00 PM: Big 12 Women’s Tournament Quarterfinal #1: Teams TBA (FSN)
2:00 PM: Big Ten Tournament – Game #2 (BTN)
2:30 PM: Big 12 Women’s Tournament Quarterfinal #2: Teams TBA (FSN)
3:00 PM: Pac-12 Men’s Tournament Quarterfinal #1: Teams TBA (FSN)
5:30 PM: Pac-12 Men’s Tournament Quarterfinal #2: Teams TBA (FSN)
6:00 PM: Big 12 Women’s Tournament Quarterfinal #3: Teams TBA (FSN)
8:30 PM: Big 12 Women’s Tournament Quarterfinal #4: Teams TBA (FSN)
9:00 PM: Pac-12 Men’s Tournament Quarterfinal #3: Teams TBA (FSN)
11:30 PM: Pac-12 Men’s Tournament Quarterfinal #4: Teams TBA (FSN)

Friday, March 9
1:00 PM: Big 12 Women’s Tournament Semifinal #1: Teams TBA (FSN)
3:00 PM: Pac-12 Women’s Tournament Semifinal #1: Teams TBA (FSN)
3:30 PM: Big 12 Women’s Tournament Semifinal #2: Teams TBA (FSN)
5:30 PM: Pac-12 Women’s Tournament Semifinal #2: Teams TBA (FSN)
6:30 PM: Big Ten Tournament – Quarterfinal #3 (BTN)
9;00 PM: Big Ten Tournament – Quarterfinal #4 (BTN)
9:00 PM: Pac-12 Men’s Tournament Semifinal #1: Teams TBA (FSN)
11:30 PM: Pac-12 Men’s Tournament Semifinal #2: Teams TBA (FSN)

Saturday, March 10
12:00 PM: Big 12 Women’s Tournament Final: Teams TBA (FSN)
2:30 PM: MVC Semifinal #1: Teams TBA (Women’s) (FCS Central)
2:30 PM: Pac-12 Women’s Tournament Final: Teams TBA (FSN)
5:00 PM: MVC Semifinal #2: Teams TBA (Women’s) (FCS Central)

Sunday, March 11
3:00 PM: MVC Championship: Teams TBA (Women’s) (FCS Central)

College Basketball This Week on the ESPN Family of Networks

We are headed toward the end of the regular season for college basketball.  Here is the schedule of men’s games this week on ESPN:

Date Time (ET) Matchup Network
Wed, Feb 29 7 p.m. Maryland at No. 6 North Carolina
John Saunders & Dick Vitale
ESPN / ESPN3
    No. 7 Marquette at Cincinnati
Bob Wischusen & Bob Knight
ESPN2 / ESPN3
    St. John’s at Pittsburgh
Adam Amin & Bob Valvano
ESPNU
  9 p.m. Oklahoma at Texas
Jon Sciambi & Fran Fraschilla
ESPN2 / ESPN3
    Iowa at Nebraska
Mitch Holthus & Miles Simon
ESPNU
Thu, March 1 7 p.m. No. 16 Michigan at Illinois
Dave O’Brien, Stephen Bardo & Jalen Rose
ESPN / ESPN3
    No. 22 Florida State at Virginia
Mike Patrick, Len Elmore & Jeannine Edwards
ESPN2 / ESPN3
  9 p.m. Georgia at No. 1 Kentucky
Rece Davis & Hubert Davis
ESPN / ESPN3
    Villanova at Rutgers
John Saunders & Tim Welsh
ESPN2 / ESPN3
  11 p.m. New Mexico State at Nevada
Dave Flemming & Miles Simon
ESPN2 / ESPN3
Fri, March 2 7 p.m. Akron at Kent State
TBD & Dan Dakich
ESPN2 / ESPN3
Sat, March 3 Noon Pittsburgh at Connecticut
Dave Pasch & Doris Burke
ESPN / ESPN3
  2 p.m. Cincinnati at Villanova
TBD & TBD
ESPN / ESPN3
  4 p.m. Vanderbilt at Tennessee
Brad Nessler & Jimmy Dykesw
ESPN / ESPN3
  7 p.m. No. 6 North Carolina at No. 3 Duke
Dan Shulman, Dick Vitale & Erin Andrews
ESPN / ESPN3
  9 p.m. Texas at No. 4 Kansas
Brent Musburger & Bob Knight
ESPN / ESPN3
Sun, March 4 Noon Clemson at No. 22 Florida State
Mike Patrick & Len Elmore
ESPN2 / ESPN3
  1 p.m. No. 16 Michigan at Penn State
TBD & Dan Dakich
ESPN / ESPN3
  6 p.m. ACC Sunday Night Basketball: N.C. State at Virginia Tech
Jon Sciambi, Hubert Davis & Jeannine Edwards
ESPNU

Here is the women’s college hoops schedule on ESPN:

Date Time (ET) Program Network
Fri, March 2 11 p.m. College GameDay Covered by State Farm: North Carolina vs. Duke Special (Durham, N.C.) ESPNU
Sat, March 3 3:30 a.m. Re-air: College GameDay Covered by State Farm: North Carolina vs. Duke Special (Durham, N.C.) ESPNU
  4 a.m. Duke vs. North Carolina (Feb. 5, 1992) ESPNU
  6 a.m. North Carolina vs. Duke (Feb. 9, 2005) ESPNU
  7:30 a.m. Duke vs. North Carolina (Feb. 8, 2012) ESPNU
  9 a.m. Re-air: College GameDay Covered by State Farm: North Carolina vs. Duke Special (Durham, N.C.) ESPNU
  9:30 a.m. First Take: College Basketball ESPNU
  10 a.m. College GameDay Covered by State Farm (Durham, N.C.) 
Rece Davis, Jay Bilas, Digger Phelps & Hubert Davis
ESPNU / ESPN 3D
  11 a.m. & 6 p.m. College GameDay Covered by State Farm (Durham, N.C.) 

Rece Davis, Jay Bilas, Digger Phelps & Hubert Davis

ESPN / ESPN 3D
  7 p.m. Saturday Primetime Presented by DIRECTV:
No. 6 North Carolina at No. 3 Duke
Dan Shulman, Dick Vitale & Erin Andrews
ESPN / ESPN3 / ESPN 3D

Women’s Basketball Championship Week on ESPN

ESPN is planning live coverage of 28 women’s college basketball contests as part of its Championship Week programming.

Here is the schedule:

Date Time (ET) Game Network(s)
Thu, Mar 1 noon Atlantic Sun Championship (Macon, Ga.): Quarterfinal 3 ESPN3
  6 p.m. Atlantic Sun Championship (Macon, Ga.): Quarterfinal 4 ESPN3
Sat, Mar 3 9:30 a.m. MAAC Championship (Springfield, Mass.): Semifinal 1
Dean Darling & Debbie Ryan
ESPN3
  11 a.m. ACC Tournament (Greensboro, N.C.): Semifinal 1
Pam Ward & Debbie Antonelli
ESPNU / ESPN3
  noon MAAC Championship (Springfield, Mass.): Semifinal 2
Dean Darling & Debbie Ryan
ESPN3
  1:30 p.m. ACC Tournament (Greensboro, N.C.): Semifinal 2
Pam Ward & Debbie Antonelli
ESPNU / ESPN3
  4 p.m. SEC Tournament (Nashville, Tenn.): Semifinal 1
Cara Capuano & Carolyn Peck
ESPNU / ESPN3
  6 p.m. SEC Tournament (Nashville, Tenn.): Semifinal 2
Cara Capuano & Carolyn Peck
ESPNU / ESPN3
Sun, Mar 4 11 a.m. America East Championship (West Hartford, Conn.): Semifinal 1
Eric Frede & Leah Secondo
ESPN3
  noon BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters (Hartford, Conn.): Quarterfinal 1
Beth Mowins, Brooke Weisbrod & Allison Williams
ESPNU / ESPN3
  1:30 p.m. America East Championship (West Hartford, Conn.): Semifinal 2
Eric Frede & Leah Secondo
ESPN3
  2 p.m. ACC Tournament (Greensboro, N.C.): Final
Pam Ward & Debbie Antonelli
ESPN2 / ESPN3
  2 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters (Hartford, Conn.): Quarterfinal 2
Beth Mowins, Brooke Weisbrod & Allison Williams
ESPNU / ESPN3
  4 p.m. Big Ten Tournament (Indianapolis, Ind.): Final
Dave O’Brien & Stephanie White
ESPN2 / ESPN3
  6 p.m. SEC Tournament (Nashville, Tenn.): Final
Cara Capuano & Carolyn Peck
ESPN2 / ESPN3
  8:30 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters (Hartford, Conn.): Quarterfinal 4
Bob Picozzi, LaChina Robinson & Allison Williams
ESPNU / ESPN3
Mon, Mar 5 noon MAAC Championship (Springfield, Mass.): Final
Doug Sherman & Julianne Viani
ESPNU / ESPN3
  3 p.m. West Coast Conference Championship (Las Vegas): Final
Dave Flemming & Kayte Christensen
ESPNU / ESPN3
  5 p.m. Atlantic 10 Championship (Philadelphia): Final
Pam Ward & Debbie Antonelli
ESPN2 / ESPN3
  6 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters (Hartford, Conn.): Semifinal 1
Beth Mowins, Brooke Weisbrod & Allison Williams
ESPNU / ESPN3
  8 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters (Hartford, Conn.): Semifinal 2
Beth Mowins, Brooke Weisbrod & Allison Williams
ESPNU / ESPN3
Tue, Mar 6 2 p.m. Sun Belt Championship (Hot Springs, Ark.): Final
Adam Amin & Tamika Raymond
ESPNU / ESPN3
  4 p.m. Summit League Championship (Sioux Falls, S.D.): Final
Clay Matvick & Abby Waner
ESPNU / ESPN3
  7 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters (Hartford, Conn.): Final
Beth Mowins, Rebecca Lobo & Allison Williams
ESPN / ESPN3
Sat, Mar 10 4 p.m. MEAC Tournament (Winston-Salem, N.C.): Final
TBD & Rosalyn Gold-Onwude
ESPNU / ESPN3
  6 p.m. SWAC Championship (Garland, Texas): Final
Adam Amin & Tamika Raymond
ESPNU / ESPN3
Sun, Mar 11 1 p.m. Horizon League Championship: Final (campus of higher seed after quarterfinal)
Jim Barbar & Julianne Viani
ESPNU / ESPN3
  3 p.m. NEC Tournament: Final (campus of higher seed)
Bob Picozzi & Christy Winters Scott
ESPNU / ESPN3

* – tape delay

Championship Week Presented by DICK’S Sporting Goods Syndicated-Game Schedule (Subject to change)

Date Time (ET) Game Network(s)
Thu, Mar 1 11 a.m. ACC Tournament (Greensboro, N.C.): Opening Round Game 1
Tom Werme, Stephanie Ready & Christy Winters Scott
ESPN3
  1 p.m. SEC Tournament (Nashville, Tenn.): First Round Game 1
Dave Neal & LaChina Robinson
ESPN3
  3 p.m. West Coast Conference Championship (Las Vegas): Second Round Game 1 ESPN3
  3 p.m. ACC Tournament (Greensboro, N.C.): Opening Round Game 2
Tom Werme, Stephanie Ready & Christy Winters Scott
ESPN3
  3:30 p.m. SEC Tournament (Nashville, Tenn.): First Round Game 2
Dave Neal & LaChina Robinson
ESPN3
  5:30 p.m. West Coast Conference Championship (Las Vegas): Second Round Game 2 ESPN3
  6 p.m. ACC Tournament (Greensboro, N.C.): Opening Round Game 3
Mike Hogewood, Debbie Antonelli & Christy Winters Scott
ESPN3
  7:30 p.m. SEC Tournament (Nashville, Tenn.): First Round Game 3
Dave Baker & Van Chancellor
ESPN3
  8 p.m. ACC Tournament (Greensboro, N.C.): Opening Round Game 4
Mike Hogewood, Debbie Antonelli & Christy Winters Scott
ESPN3
  10 p.m. SEC Tournament (Nashville, Tenn.): First Round Game 4
Dave Baker & Van Chancellor
ESPN3
Fri, Mar 2 11 a.m. ACC Tournament (Greensboro, N.C.): Quarterfinal 1
Tom Werme, Stephanie Ready & Christy Winters Scott
ESPN3
  noon Atlantic Sun Championship (Macon, Ga.): Semifinal 1 ESPN3
  1 p.m. SEC Tournament (Nashville, Tenn.): Second Round Game 1
Dave Neal & LaChina Robinson
ESPN3
  1 p.m. Ohio Valley Championship (Nashville, Tenn.): Semifinal 1 ESPN3
  2:30 p.m. Atlantic Sun Championship (Macon, Ga.): Semifinal 2 ESPN3
  3 p.m. West Coast Conference Championship (Las Vegas): Quarterfinal 1 ESPN3
  3 p.m. Ohio Valley Championship (Nashville, Tenn.): Semifinal 2 ESPN3
  3 p.m. ACC Tournament (Greensboro, N.C.):Quarterfinal 2
Tom Werme, Stephanie Ready & Christy Winters Scott
ESPN3
  3:30 p.m. SEC Tournament (Nashville, Tenn.): Second Round Game 2
Dave Neal & LaChina Robinson
ESPN3
  5:30 p.m. West Coast Conference Championship(Las Vegas): Quarterfinal 2 ESPN3
  6 p.m. ACC Tournament (Greensboro, N.C.):Quarterfinal 3 Mike Hogewood, Debbie Antonelli & Christy Winters Scott ESPN3
  7:30 p.m. SEC Tournament (Nashville, Tenn.): Second Round Game 3
Dave Baker & Van Chancellor
ESPN3
  8 p.m. ACC Tournament (Greensboro, N.C.):Quarterfinal 4
Mike Hogewood, Debbie Antonelli & Christy Winters Scott
ESPN3
  10 p.m. SEC Tournament (Nashville, Tenn.): Second Round Game 4
Dave Baker & Van Chancellor
ESPN3
Sat, Mar 3 noon BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters (Hartford, Conn.): Second Round Game 1
Beth Mowins, Brooke Weisbrod & Allison Williams
ESPN3
  noon Atlantic Sun Championship (Macon, Ga.): Final ESPN3
  2 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters (Hartford, Conn.): Second Round Game 2
Beth Mowins, Brooke Weisbrod & Allison Williams
ESPN3
  3 p.m. West Coast Conference Championship
(Las Vegas): Semifinal 1
ESPN3
  5 p.m. CIAA Tournament (Charlotte, N.C.): Final ESPN3
  5:30 p.m. West Coast Conference Championship (Las Vegas): Semifinal 2 ESPN3
  5:30 p.m. Ohio Valley Championship (Nashville, Tenn.): Final ESPN3
  6 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters (Hartford, Conn.): Second Round Game 3
Bob Picozzi, LaChina Robinson & Allison Williams
ESPN3
  8 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters (Hartford, Conn.): Second Round Game 4
Bob Picozzi, LaChina Robinson & Allison Williams
ESPN3
Sun, Mar 4 11 a.m. Gulf South Championship (Niceville, Fla.): Final ESPN3
  noon Southern Conference Championship (Asheville, N.C.): Semifinal 1 ESPN3
  1 p.m. Sun Belt Championship (Hot Springs, Ark.): Quarterfinal 1 ESPN3
  2 p.m. Southern Conference Championship (Asheville, N.C.): Semifinal 2 ESPN3
  3:30 p.m. Sun Belt Championship (Hot Springs, Ark.): Quarterfinal 2 ESPN3
  6 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters (Hartford, Conn.): Quarterfinal 3
Bob Picozzi, LaChina Robinson & Allison Williams
ESPN3
Mon, Mar 5 1 p.m. Sun Belt Championship (Hot Springs, Ark.): Semifinal 1 ESPN3
  3:30 p.m. Sun Belt Championship (Hot Springs, Ark.): Semifinal 2 ESPN3
  5 p.m. Southern Conference Championship (Asheville, N.C.): Final ESPN3
Thu, Mar 8 1 p.m. Southland Conference Tournament (Katy, Texas): Semifinal 1 ESPN3
  3:30 p.m. Southland Conference Tournament (Katy, Texas): Semifinal 2 ESPN3
Fri, Mar 9 noon Mid-American Tournament (Cleveland, Ohio): Semifinal 1 ESPN3
  2 p.m. Mid-American Tournament (Cleveland, Ohio): Semifinal 2 ESPN3
  3 p.m. WAC Tournament (Las Vegas, Nev.): Semifinal 1 ESPN3
  5:30 p.m. WAC Tournament (Las Vegas, Nev.): Semifinal 2 ESPN3
  8 p.m. Southland Conference Tournament (Katy, Texas): Final ESPN3
Sat, Mar 10 noon CAA Championship (Upper Marlboro, Md.): Semifinal 1 ESPN3
  1 p.m. Mid-American Tournament (Cleveland, Ohio): Final ESPN3
  1:30 p.m. Big South Championship (High Point, N.C.): Semifinal 1 ESPN3
  2:30 p.m. Missouri Valley Championship (St. Charles, Mo.): Semifinal 1 ESPN3
  2:30 p.m. CAA Championship (Upper Marlboro, Md.): Semifinal 2 ESPN3
  3:30 p.m. Big South Championship (High Point, N.C.): Semifinal 2 ESPN3
  5 p.m. Missouri Valley Championship (St. Charles, Mo.): Semifinal 2 ESPN3
  6 p.m. WAC Tournament (Las Vegas, Nev.): Final ESPN3
Sun, Mar 11 12:30 p.m. CAA Championship (Upper Marlboro, Md.): Final ESPN3
  3 p.m. Missouri Valley Championship (St. Charles, Mo.): Final ESPN3
  4 p.m. Big South Championship (High Point, N.C.): Final ESPN3

Men’s College Basketball Championship Week on ESPN

ESPN is set to televise 137 men’s college basketball games beginning March 1st as part of Championship Week.

ESPN, ABC, ESPN2, ESPNU and ESPN3 will combine to offer exclusive coverage of 86 games, while ESPN3 will simulcast another 51 matchups available in the local markets via syndication. In addition to all 15 BIG EAST games and the entire ACC Tournament, ESPN, ABC, ESPN2, ESPNU and ESPN3 will combine to provide action of multiple men’s games from several top conferences, including all 11 of the SEC, all nine from the Big 12 and four from the Big Ten.

Here is the entire ESPN Championship schedule:

Date Network Time (ET) Game / Commentators Site
Thu 3/1 ESPN3 2:30 p.m. Atlantic Sun Tournament: Quarterfinal Macon, Ga.
ESPNU / ESPN3 6 p.m. Big South Tournament: Semifinal #1

Justin Kutcher & LaPhonso Ellis
Asheville, N.C.
ESPNU / ESPN3 8 p.m. Big South Tournament: Semifinal #2

Justin Kutcher & LaPhonso Ellis
Asheville, N.C.
ESPN3 8:30 p.m. Atlantic Sun Tournament: Quarterfinal Macon, Ga.
Fri 3/2 ESPNU / ESPN3 7 p.m. Ohio Valley Conference Tournament: Semifinal #1

Bob Wischusen & Fran Fraschilla
Nashville, Tenn.
ESPNU / ESPN3 9 p.m. West Coast Tournament: Quarterfinal #1

Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
ESPN3 / ESPNU * 9 p.m. Ohio Valley Conference Tournament: Semifinal #2

Bob Wischusen & Fran Fraschilla
Nashville, Tenn.
ESPNU / ESPN3 11 p.m. West Coast Tournament: Quarterfinal #2

Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
Sat 3/3 ESPN2 / ESPN3 Noon Big South Tournament: Championship

Justin Kutcher & LaPhonso Ellis
TBD
ESPN3 Noon Southern Conference Tournament: Quarterfinal Asheville, N.C.
ESPN2 / ESPN3 2 p.m. Ohio Valley Conference Tournament: Championship

Bob Wischusen & Fran Fraschilla
Nashville, Tenn.
ESPN3 2 p.m. Southern Conference Tournament: Quarterfinal Asheville, N.C.
ESPN3 2:30 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal Springfield, Mass.
ESPN3 4:30 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal Springfield, Mass.
ESPN3 6 p.m. Southern Conference Tournament: Quarterfinal Asheville, N.C.
ESPN3 / ESPNU ** 6 p.m. Horizon League Tournament: Semifinal #1

Mark Jones & Stephen Bardo
TBD
ESPN2 / ESPN3 7 p.m. Atlantic Sun Tournament: Championship Macon, Ga.
ESPN3 7:30 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal Springfield, Mass.
ESPN3 8 p.m. Southern Conference Tournament: Quarterfinal Asheville, N.C.
ESPN3 / ESPNU *** 8 p.m. CIAA Tournament: Championship Charlotte, N.C.
ESPNU / ESPN3 8:30 p.m. Horizon League Tournament: Semifinal #2

Mark Jones & Stephen Bardo
TBD
ESPN2 / ESPN3 9 p.m. West Coast Tournament: Semifinal #1

Dave Flemming &  Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
ESPN3 9:30 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal Springfield, Mass.
ESPN2 / ESPN3 11 p.m. West Coast Tournament: Semifinal #2

Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
Sun, 3/4 ESPN3 2 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Semifinal #1 Springfield, Mass.
ESPN3 4 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Semifinal #2 Springfield, Mass.
ESPN3 5 p.m. America East Tournament: Semifinal #1 West Hartford, Conn.
ESPN3 7 p.m. America East Tournament: Semifinal #2 West Hartford, Conn.
Mon 3/5 ESPN / ESPN3 7 p.m. Colonial Athletic Association Championship: Championship

Mike Patrick & Dan Dakich
Richmond, Va.
ESPN2 / ESPN3 7 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Championship: Championship

Bob Wischusen & Len Elmore
Springfield, Mass.
ESPN / ESPN3 9 p.m. West Coast Championship: Championship

Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
ESPN2 / ESPN3 9 p.m. Southern Championship: Championship

Jon Sciambi & LaPhonso Ellis
Asheville, N.C.
Tue 3/6 ESPN2 / ESPN3 Noon BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: First Round #1

Dave Pasch, Doris Burke & Andy Katz
New York, N.Y.
ESPN2 / ESPN3 2 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle  Outfitters: First Round #2

Dave Pasch, Doris Burke & Andy Katz
New York, N.Y.
ESPN2 / ESPN3 7 p.m. Sun Belt Tournament: Championship

Adam Amin & Mark Adams
Hot Springs, Ark.
ESPNU / ESPN3 7 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: First Round #3

Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
ESPN / ESPN3 9 p.m. Horizon League Tournament: Championship

Mark Jones & Stephen Bardo
TBD
ESPN2 / ESPN3 9 p.m. Summit League Tournament: Championship

Clay Matvick & Bob Valvano
Sioux Falls, S.D.
ESPNU / ESPN3 9 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: First Round #4

Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
Wed 3/7 ESPN / ESPN3 Noon BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Second Round #1

Dave Pasch, Doris Burke & Beth Mowins
New York, N.Y.
ESPN / ESPN3 2 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Second Round #2

Dave Pasch, Doris Burke & Beth Mowins
New York, N.Y.
ESPN / ESPN3 7 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Second Round #3

Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Beth Mowins
New York, N.Y.
ESPN2 / ESPN3 7 p.m. NEC Tournament: Championship

Jon Sciambi & TBD
TBD
ESPN / ESPN3 9 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle  Outfitters: Second Round #4

Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Beth Mowins
New York, N.Y.
ESPN2 / ESPN3 9 p.m. Big Sky Championship: Championship

Roxy Bernstein & Miles Simon
TBD
Thu 3/8 ESPN / ESPN3 Noon BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Quarterfinal #1

Dave Pasch, Doris Burke & Beth Mowins
New York, N.Y.
ESPNU / ESPN3 Noon ACC – First Round #1

Dan Shulman, Fran Fraschilla & Jeannine Edwards
Atlanta, Ga.
ESPN2 / ESPN3 12:30 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Quarterfinal #1

Brent Musburger, Bob Knight & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
ESPN / ESPN3 2 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Quarterfinal #2

Dave Pasch, Doris Burke & Beth Mowins
New York, N.Y.
ESPNU / ESPN3 2 p.m. ACC – First Round #2

Dan Shulman, Fran Fraschilla & Jeannine Edwards
Atlanta, Ga.
ESPN2 / ESPN3 2:30 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Quarterfinal #2

Brent Musburger, Bob Knight & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
ESPN2 / ESPN3 5:30 p.m. Big Ten Tournament: Second Round #3

Dave O’Brien & Dan Dakich
Indianapolis, Ind.
ESPN / ESPN3 7 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle  Outfitters: Quarterfinal #3

Sean McDonough,  Jay Bilas, Bill Raftery & Beth Mowins
New York, N.Y.
ESPNU / ESPN3 7 p.m. ACC Tournament: First Round #3

Mike Patrick, Len Elmore & Jeannine Edwards
Atlanta, Ga.
ESPN2 / ESPN3 7:30 p.m. Big Ten Tournament: Second Round #4

Dave O’Brien & Dan Dakich
Indianapolis, Ind.
ESPN / ESPN3 9 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Quarterfinal #4

Sean McDonough,  Jay Bilas, Bill Raftery & Beth Mowins
New York, N.Y.
ESPNU / ESPN3 9 p.m. ACC Tournament: First Round #4

Mike Patrick, Len Elmore & Jeannine Edwards
Atlanta, Ga.
Fri 3/9 ESPN / ESPN3 Noon Big Ten Tournament: Quarterfinal #1

Dave O’Brien & Dan Dakich
Indianapolis, Ind.
ESPN2 / ESPN3 Noon ACC Tournament: Quarterfinal #1

Dan Shulman, Fran Fraschilla & Jeannine Edwards
Atlanta, Ga.
ESPNU / ESPN3 1 p.m. SEC Tournament: Quarterfinal #1 ^

Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
New Orleans, La.
ESPN / ESPN3 2 p.m. Big Ten Tournament: Quarterfinal #2

Dave O’Brien & Dan Dakich
Indianapolis, Ind.
ESPN2 / ESPN3 2 p.m. ACC Tournament: Quarterfinal #2

Dan Shulman, Fran Fraschilla & Jeannine Edwards
Atlanta, Ga.
ESPNU / ESPN3 3 p.m. SEC Tournament: Quarterfinal #2 ^

Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
New Orleans, La.
ESPN / ESPN3 7 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Semifinal #1

Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Doris Burke
New York, N.Y.
ESPN2 / ESPN3 7 p.m. ACC Tournament: Quarterfinal #3

Mike Patrick, Len Elmore & Jeannine Edwards
Atlanta, Ga.
ESPNU / ESPN3 7:30 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Semifinal #1 ^

Brent Musburger, Bob Knight & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
ESPN / ESPN3 9 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Semifinal #2

Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Doris Burke
New York, N.Y.
ESPN2 / ESPN3 9 p.m. ACC Tournament: Quarterfinal #4

Mike Patrick, Len Elmore & Jeannine Edwards
Atlanta, Ga.
ESPN3 / ESPNU **** 9:30 p.m. Big West Tournament: Semifinal #1 *

Mark Jones & Miles Simon
Anaheim, Calif.
ESPNU / ESPN3 10 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Semifinal #2 ^

Brent Musburger, Bob Knight & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
ESPNU / ESPN3 11:59 p.m. Big West Tournament: Semifinal #2

Mark Jones & Miles Simon
Anaheim, Calif.
Sat 3/10 ESPN2 / ESPN3 11 a.m. America East Tournament: Championship

TBD & LaPhonso Ellis
TBD
ESPN / ESPN3 1 p.m. ACC Tournament: Semifinal #1

Dan Shulman, Dick Vitale or Len Elmore, & Erin Andrews
Atlanta, Ga.
ABC 1 p.m. SEC Tournament: Semifinal #1

Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
New Orleans, La.
ESPN2 / ESPN3 1 p.m. MEAC Tournament: Championship

Justin Kutcher & TBD
Winston-Salem, N.C.
ESPN / ESPN3 3 p.m. ACC Tournament: Semifinal #2

Dan Shulman, Dick Vitale or Len Elmore, &  Erin Andrews
Atlanta, Ga.
ABC 3 p.m. SEC Tournament: Semifinal #2

Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
New Orleans, La.
ESPN2 / ESPN3 3 p.m. Southland Tournament: Championship

Carter Blackburn & Dereck Whittenburg
Katy, Texas
ESPN / ESPN3 6 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Championship

Brent Musburger, Bob Knight & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
ESPN2 / ESPN3 8 p.m. Mid-American Conference Tournament: Championship

Bob Wischusen & Stephen Bardo
Cleveland, Ohio
ESPNU / ESPN3 8 p.m. SWAC Tournament: Championship Garland, Texas
ESPN / ESPN3 9 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Championship

Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Doris Burke
New York, N.Y.
ESPN2 / ESPN3 10 p.m. Big West Tournament: Championship

Mark Jones & Miles Simon
Anaheim, Calif.
ESPN2 / ESPN3 11:59 p.m. Western Athletic Conference: Championship

Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
Sun 3/11 ESPN / ESPN3 1 p.m. ACC Tournament: Championship

Dan Shulman, Dick Vitale & Erin Andrews
Atlanta, Ga.
ABC 1 p.m. SEC Tournament: Championship

Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
New Orleans, La.

Here is the ESPN3 simulcasts

ESPN3 schedule of Simulcasts
 
Date Time (ET) Game Site
Thu, 3/1 1 p.m. CIAA Tournament: Quarterfinal #1 Charlotte, N.C.
3 p.m. CIAA Tournament: Quarterfinal #2 Charlotte, N.C.
7 p.m. CIAA Tournament: Quarterfinal #3 Charlotte, N.C.
7 p.m. Missouri Valley Tournament: First Round St. Louis, Mo.
9 p.m. West Coast Tournament: Second Round Las Vegas, Nev.
9 p.m. CIAA Tournament: Quarterfinal #4 Charlotte, N.C.
9:30 p.m. Missouri Valley Tournament: First Round St. Louis, Mo.
11:30 p.m. West Coast Tournament: Second Round Las Vegas, Nev.
Fri, 3/2 1 p.m. Missouri Valley Tournament: Quarterfinal #1 St. Louis, Mo.
3:30 p.m. Missouri Valley Tournament: Quarterfinal #2 St. Louis, Mo.
6 p.m. Horizon League Tournament: Second Round TBD
6 p.m. Atlantic Sun Tournament: Semifinal #1 Macon, Ga.
7 p.m. CIAA Tournament: Semifinal #1 Charlotte, N.C.
7 p.m. Missouri Valley Tournament : Quarterfinal #3 St. Louis, Mo.
8:30 p.m. Horizon League Tournament: Second Round TBD
8:30 p.m. Atlantic Sun Tournament: Semifinal #2 Macon, Ga.
9 p.m. CIAA Tournament: Semifinal #2 Charlotte, N.C.
9:30 p.m. Missouri Valley Tournament: Quarterfinal #4 St. Louis, Mo.
Sat, 3/3 Noon Colonial Athletic Tournament: Quarterfinal #1 Richmond, Va.
2:30 p.m. Missouri Valley Tournament: Semifinal #1 St. Louis, Mo.
2:30 p.m. Colonial Athletic Tournament: Quarterfinal #2 Richmond, Va.
5 p.m. Missouri Valley Tournament: Semifinal #2 St. Louis, Mo.
6 p.m. Colonial Athletic Tournament: Quarterfinal #3 Richmond, Va.
8:30 p.m. Colonial Athletic Tournament: Quarterfinal #4 Richmond, Va.
Sun, 3/4 2 p.m. Colonial Athletic Tournament: Semifinal #1 Richmond, Va.
4:30 p.m. Colonial Athletic Tournament: Semifinal #2 Richmond, Va.
6 p.m. Southern Conference Tournament: Semifinal #1 Asheville, N.C.
7 p.m. Sun Belt Tournament: Quarterfinal #3 Hot Springs, Ark.
8:30 p.m. Southern Conference Tournament: Semifinal #2 Asheville, N.C.
9:30 p.m. Sun Belt Tournament: Quarterfinal #4 Hot Springs, Ark.
Mon, 3/5 7 p.m. Sun Belt Tournament: Semifinal #1 Hot Springs, Ark.
9:30 p.m. Sun Belt Tournament: Semifinal #2 Hot Springs, Ark.
Wed, 3/7 7 p.m. Big 12 Championship: First Round Kansas City, Mo.
7 p.m. Mid-American Conference Tournament: Second Round Cleveland, Ohio
9:30 p.m. Big 12 Championship: First Round Kansas City, Mo.
9:30 p.m. Mid-American Conference Tournament: Second Round Cleveland, Ohio
Thu, 3/8 1 p.m. SEC Tournament: First Round New Orleans, La.
3:30 p.m. SEC Tournament: First Round New Orleans, La.
7 p.m. Big 12 Championship: Quarterfinal #3 Kansas City, Mo.
7 p.m. Southland Tournament: Semifinal #1 Katy, Texas
7 p.m. Mid-American Conference Tournament: Quarterfinal #3 Cleveland, Ohio
7:30 p.m. SEC Tournament: First Round New Orleans, La.
9:30 p.m. Big 12 Championship: Quarterfinal #4 Kansas City, Mo.
9:30 p.m. Southland Tournament: Semifinal #2 Katy, Texas
9:30 p.m. Mid-American Conference Tournament: Quarterfinal #4 Cleveland, Ohio
10 p.m. SEC Tournament: First Round New Orleans, La.
Fri, 3/9 7:30 p.m. SEC Tournament: Quarterfinal #3 New Orleans, La.
9 p.m. Western Athletic Tournament: Semifinal #1 Las Vegas, Nev.
9:30 p.m. Mid-American Conference Tournament: Semifinal #2 Cleveland, Ohio
10 p.m. SEC Tournament: Quarterfinal #4 New Orleans, La.
11:30 p.m. Western Athletic Tournament: Semifinal #2 Las Vegas, Nev.

College Hoops Schedule on Fox Sports

Here is a look at the college basketball schedule across the networks of Fox Sports:

Wednesday, February 22
6:30 PM: Nebraska at Purdue (BTN)
8:00 PM: Oklahoma St. at Kansas St. (Women’s) (FCS Central)
8:30 PM: Michigan State at Minnesota (BTN)

Thursday, February 23 
7:00 PM: Mount St. Mary’s at Central Connecticut St. (FCS Central)
8:00 PM: Arkansas State at Western Kentucky (FCS Atlantic)
10:30 PM: Stanford at Colorado (FSN)

Friday, February 24
7:30 PM: Baylor at Kansas (Women’s ) (FSN)
9:30 PM: Creighton at Northern Iowa (Women’s) (FCS Atlantic)

Saturday, February 25
12:00 PM: St. Francis (PA) at Sacred Heart (FCS Atlantic)
1:30 PM: Drake at Wichita State (FCS Pacific)
3:00 PM: Saint Francis (PA) at Sacred Heart (Women’s) (FCS Atlantic)
4:00 PM: Memphis at Marshall (FSN)
5:00 PM: Houston Baptist at North Dakota (FCS Central)
6:00 PM: Purdue at Michigan (BTN)
6:00 PM: Oklahoma at Texas (Women’s ) (FSN)
8:00 PM: Nebraska at Michigan State (BTN)
8:00 PM: USC at Arizona St. (FCS Central)
8:00 PM: Washington at Washington St. (FCS Pacific)
8:00 PM: Texas Tech at Texas A&M (Women’s ) (FSN)

Sunday, February 26 
1:00 PM: UCF at Houston (Women’s ) (FSN)
3:00 PM: Wichita St. at Indiana St. (Women’s) (FCS Central)
3:00 PM: Washington St. at Washington (Women’s ) (FSN)
5:30 PM: Cal at Colorado (FSN)
6:00 PM: Iowa at Illinois (BTN)
7:30 PM: Oregon at Oregon St. (FSN)

Monday, February 27
8:00 PM: UT-Pan American at North Dakota (FCS Central)
8:30 PM: Northern Colorado at Northern Arizona (Women’s) (FCS Pacific)

Tuesday, February 28 
8:00 PM: Texas at Missouri (Women’s) (FCS Central)

Wednesday, February 29
6:30 PM: Penn State at Purdue (BTN)
8:30 PM: Ohio State at Northwestern (BTN)

Thursday, March 1
7:00 PM: MVC Opening Round Game #1: Teams TBA (FCS Central)
8:30 PM: Oregon at Colorado (Women’s) (FCS Pacific)
9:30 PM: MVC Opening Round Game #2: Teams TBA (FCS Central)
10:30 PM: Colorado at Oregon (FSN)

Friday, March 2
1:00 PM: MVC Quarterfinal #1: Teams TBA (FCS Central)
3:30 PM: MVC Quarterfinal #2: Teams TBA (FCS Central)
7:00 PM: MVC Quarterfinal #3: Teams TBA (FCS Atlantic)
9:30 PM: MVC Quarterfinal #4: Teams TBA (FCS Atlantic)

Saturday, March 3
12:00 PM: Iowa St. at Baylor (Women’s ) (FSN)
12:30 PM: Nebraska at Minnesota (BTN)
1:00 PM: Summit League Quarterfinal #1: Teams TBA (Women’s) (FCS Central)
2:00 PM: Southern Miss at Marshall (FSN)
2:30 PM: Northwestern at Iowa (BTN)
2:30 PM: MVC Semifinal #1: Teams TBA (FCS Atlantic)
3:30 PM: Summit League Quarterfinal #2: Teams TBA (Women’s) (FCS Central)
4:00 PM: Colorado at Oregon St. (FSN)
5:00 PM: MVC Semifinal #2: Teams TBA (FCS Atlantic)
7:00 PM: Summit League Quarterfinal #1: Teams TBA (FCS Central)
9:30 PM: Summit League Quarterfinal #2: Teams TBA (FCS Central)
10:30 PM: GNAC Championship Teams TBA (FCS Atlantic)
TBA Big Sky Quarterfinal: Teams TBA (FCS Pacific)

Sunday, March 4
12:00 PM: NEC Semifinal #1: Teams TBA (FCS Atlantic)
1:00 PM: Summit League Quarterfinal #3: Teams TBA (Women’s) (FCS Central)
1:00 PM: Texas A&M at Texas (Women’s ) (FSN)
3:30 PM: Summit League Quarterfinal #4: Teams TBA (Women’s) (FCS Central)
3:30 PM: Arizona at Arizona St. (FSN)
5:30 PM: Cal at Stanford (FSN)
6:00 PM: Purdue at Indiana (BTN)
6:00 PM: NEC Semifinal #2: Teams TBA (FCS Atlantic)
7:00 PM: Summit League Quarterfinal #3: Teams TBA (FCS Central)
9:00 PM: Stanford at Cal (Women’s) (FSN)
9:30 PM: Summit League Quarterfinal #4: Teams TBA (FCS Pacific)

Monday, March 5
1:00 PM: Summit League Semifinal #1: Teams TBA (Women’s) (FCS Central)
3:30 PM: Summit League Semifinal #2: Teams TBA (Women’s) (FCS Central)
7:00 PM: Summit League Semifinal #1: Teams TBA (FCS Central)
9:30 PM: Summit League Semifinal #2: Teams TBA (FCS Central)

Tuesday, March 6
TBA Big Sky Semifinal: Teams TBA (FCS Pacific)

Wednesday, March 7
3:00 PM: Pac-12 Men’s Tournament First Round #1: Teams TBA (FSN)
5:30 PM: Pac-12 Men’s Tournament First Round #2: Teams TBA (FSN)
9:00 PM: Pac-12 Men’s Tournament First Round #3: Teams TBA (FSN)
11:30 PM: Pac-12 Men’s Tournament First Round #4: Teams TBA (FSN)

College Basketball on the ESPN Family of Networks

Here is the schedule of men’s college basketball games on the platforms of ESPN:

Wed, Feb 15 7 p.m. Villanova at South Florida
Bob Wischusen & Bob Wenzel
ESPN2 / ESPN3
  7 p.m. Rutgers at No. 25 Notre Dame
Adam Amin & LaPhonso Ellis
ESPNU
  7 p.m. Maine at Hartford ESPN3
  7 p.m. Iona at Rider ESPN3
  8 p.m. No. 7 North Carolina at Miami
Mark Jones & Len Elmore
ESPN / ESPN3
  9 p.m. Oklahoma State at No. 3 Missouri
Jon Sciambi & Fran Fraschilla
ESPN2 / ESPN3
  9 p.m. Providence at Cincinnati
Beth Mowins & Tim Welsh
ESPNU
Thu, Feb 16 7 p.m. No. 17 Wisconsin at No. 8 Michigan State
Dave O’Brien & Stephen Bardo
ESPN / ESPN3
  7 p.m. Virginia Tech at No. 21 Florida State
Mike Patrick, Len Elmore & Jeannine Edwards
ESPN2 / ESPN3
  8 p.m. Iowa at Penn State
Jim Barbar & Tim McCormick
ESPNU
  9 p.m. West Virginia at Pittsburgh
TBD & Bob Knight
ESPN / ESPN3
  9 p.m. Vanderbilt at Mississippi
Rece Davis & Hubert Davis
ESPN2 / ESPN3
  10 p.m. BYU at San Francisco
Mark Neely & Miles Simon
ESPNU
  11 p.m. No. 24 Gonzaga at Santa Clara
Dave Flemmin & Bob Valvano
ESPN2 / ESPN3
Fri, Feb 17 7 p.m. Northern Iowa at Virginia Commonwealth
Bob Wischusen & Dan Dakich
ESPN2 / ESPN3
  7 p.m. Columbia at Princeton
Doug Sherman & Tim O’Toole
ESPNU
  9 p.m. Sears BracketBusters:
Valparaiso at Loyola Marymount

Mark Neely & Miles Simon
ESPNU
Sat, Feb 18 11 a.m. Sears BracketBusters:
Drexel at Cleveland State

Adam Amin & Brooke Weisbrod
ESPNU
  Noon No. 13 Marquette at Connecticut
Dave Pasch & Doris Burke
ESPN / ESPN3
  Noon Sears BracketBusters:
Wichita State at Davidson
Marc Kestecher & LaPhonso Ellis
ESPN2 / ESPN3
  1 p.m. Sears BracketBusters:
Buffalo at South Dakota State

Mike Crispino & Bob Valvano
ESPNU
  2 p.m. No. 3 Missouri at Texas A&M
Dave Flemming & Fran Fraschilla
ESPN / ESPN3
  2 p.m. Sears BracketBusters:
Akron at Oral Roberts

Rich Hollenberg & Mark Adams
ESPN2 / ESPN3
  3 p.m. Sears BracketBusters:
Drake at New Mexico State

Dan Gutowsky & Paul Biancardi
ESPNU
  4 p.m. Clemson at No. 7 North Carolina
Mike Patrick & Len Elmore
ESPN / ESPN3
  4 p.m. Sears BracketBusters:
Nevada at Iona

Doug Sherman & Sean Farnham
ESPN2 / ESPN3
  4 p.m. Lamar at George Mason ESPN3
  5 p.m. Sears BracketBusters:
Old Dominion at Missouri State

Justin Kutcher & Ron Thompson
ESPNU
  6 p.m. Sears BracketBusters:
No. 16 Saint Mary’s at No. 14 Murray State

Dave O’Brien & Dick Vitale
ESPN / ESPN3
  6 p.m. No. 12 Florida at Arkansas
Brad Nessler & Jimmy Dykes
ESPN2 / ESPN3
  6:30 p.m. Florida Atlantic at Middle Tennessee State ESPN3
  7 p.m. BYU at Santa Clara
Mark Neely & Miles Simon
ESPNU
  7 p.m. Sears BracketBusters:
UNC Asheville at Ohio

Jim Barbar & Ronnie Rankin
ESPN3
  7:30 p.m. USC Upstate at Lipscomb ESPN3
  8 p.m. Sears BracketBusters:
Texas-Arlington at Weber State

Greg Heister & Bill Herenda
ESPN3
  9 p.m. No. 6 Ohio State at No. 19 Michigan
Dan Shulman, Jay Bilas & Erin Andrews
ESPN / ESPN3
  9 p.m. No. 25 Notre Dame at Villanova
Beth Mowins & Tim Welsh
ESPNU
  10 p.m. Sears BracketBusters:
Long Beach State at Creighton

Roxy Bernstein & Stephen Bardo
ESPN2 / ESPN3
Sun, Feb 19 1 p.m. No. 2 Syracuse at Rutgers
Bob Wischusen & Doris Burke
ESPN / ESPN3
  6 p.m. ACC Sunday Night Basketball:
No. 4 Duke at Boston College
Jon Sciambi & Hubert Davis
ESPNU
  7 p.m. South Florida at Pittsburgh
TBD & LaPhonso Ellis
ESPN2 / ESPN3

Here is the women’s basketball schedule:

Wed, Feb 15 7 p.m. North Carolina at Florida State
Tom Block & Steffi Sorensen
ESPN3
Thu, Feb 16 7 p.m. George Mason at Towson ESPN3
Sat, Feb 18 2 p.m. Marquette at Syracuse
Bob Picozzi & LaChina Robinson
ESPN3
  4 p.m. Florida Atlantic at Middle Tennessee State ESPN3
Sun, Feb 19 1:30 p.m. North Carolina State at North Carolina
Sam Gore & Julianne Viani
ESPNU
  2 p.m. No. 11 Tennessee at Mississippi
Cara Capuano & Abby Waner
ESPN3
  3 p.m. No. 5 Duke at No. 8 Maryland
Brenda VanLengen & Brooke Weisbrod
ESPN2 HD / ESPN3
  3:30 p.m. No. 20 Georgia at Florida
TBD & Maria Taylor
ESPNU
  5 p.m. No. 19 Purdue at Michigan State
Holly Rowe & Kayte Christensen
ESPN2 HD / ESPN3
Mon, Feb 20 2 p.m. Big Monday Presented by Bud Light:
No. 2 Notre Dame at No. 17 Louisville
Brenda VanLengen & LaChina Robinson
ESPN HD / ESPN3
  7 p.m. Big Monday Presented by Bud Light:
No. 10 Ohio State at No. 21 Penn State
Beth Mowins & Stephanie White
ESPN2 HD / ESPN3
  7 p.m. Elon at College of Charleston ESPN3
  9 p.m. Big Monday Presented by Bud Light:
No. 25 Vanderbilt at No. 7 Kentucky
Pam Ward & Rebecca Lobo
ESPN2 HD / ESPN3

College Basketball Schedule on Fox Sports

Here is the schedule of college basketball on the networks of Fox Sports:

Wednesday, February 15
6:30 PM: Northwestern at Indiana (BTN)
7:00 PM: Charlotte at Dayton (FCS Atlantic)
8:00 PM: Drake at Bradley (FCS Central)
8:30 PM: Purdue at Illinois (BTN)
10:30 PM: USC at UCLA (FCS Pacific)

Thursday, February 16
7:00 PM: Fairleigh Dickinson at Mount St. Mary’s (FCS Central)
7:00 PM: Louisiana-Lafayette at Denver (FCS Pacific)
8:00 PM: Florida Atlantic at Western Kentucky (FCS Atlantic)
9:00 PM: Montana St. at Northern Arizona (FCS Pacific)
9:00 PM: Arizona at Washington St. (FSN)
11:00 PM: Arizona St. at Washington (FSN)

Saturday, February 18
11:30 AM: Bryant at St. Francis (PA) (Women’s) (FCS Atlantic)
1:00 PM: UTEP at Memphis (FSN)
2:30 PM: Bryant at Saint Francis (PA) (Women’s)
3:00 PM: Arizona at Washington (FSN)
5:00 PM: Illinois at Nebraska (BTN)
5:00 PM: Colorado at Utah (FSN)
6:00 PM: Western Kentucky at South Alabama (Women’s) (FCS Atlantic)
7:00 PM: Minnesota at Northwestern (BTN)
7:00 PM: Utah at Colorado (Women’s) (FCS Pacific)
7:00 PM: Texas at Kansas St. (Women’s ) (FSN)
8:00 PM: Western Kentucky at South Alabama (FCS Atlantic)

Sunday, February 19
1:00 PM: Rice at SMU (Women’s ) (FSN)
3:00 PM: UCLA at USC (Women’s ) (FSN)
5:00 PM: Washington at Arizona (Women’s ) (FSN)
7:30 PM: Oregon at Stanford (FSN)

Tuesday, February 21
7:30 PM: Texas at Baylor (Women’s) (FCS Atlantic)
8:00 PM: Michigan at Northwestern (BTN)
8:00 PM: Evansville at Creighton (FCS Central)

Wednesday, February 22
6:30 PM: Nebraska at Purdue (BTN)
8:00 PM: Oklahoma St. at Kansas St. (Women’s) (FCS Central)
8:30 PM: Michigan State at Minnesota (BTN)

Thursday, February 23 
7:00 PM: Mount St. Mary’s at Central Connecticut St. (FCS Central)
8:00 PM: Arkansas State at Western Kentucky (FCS Atlantic)
10:30 PM: Stanford at Colorado (FSN)

Friday, February 24
7:30 PM: Baylor at Kansas (Women’s ) (FSN)
9:30 PM: Creighton at Northern Iowa (Women’s) (FCS Atlantic)

Saturday, February 25
12:00 PM: St. Francis (PA) at Sacred Heart (FCS Atlantic)
1:30 PM: Drake at Wichita State (FCS Pacific)
3:00 PM: Saint Francis (PA) at Sacred Heart (Women’s) (FCS Atlantic)
4:00 PM: Memphis at Marshall (FSN)
5:00 PM: Houston Baptist at North Dakota (FCS Central)
6:00 PM: Purdue at Michigan (BTN)
6:00 PM: Oklahoma at Texas (Women’s ) (FSN)
8:00 PM: Nebraska at Michigan State (BTN)
8:00 PM: USC at Arizona St. (FCS Central)
8:00 PM: Washington at Washington St. (FCS Pacific)
8:00 PM: Texas Tech at Texas A&M (Women’s ) (FSN)

Sunday, February 26 
1:00 PM: UCF at Houston (Women’s ) (FSN)
3:00 PM: Wichita St. at Indiana St. (Women’s) (FCS Central)
3:00 PM: Washington St. at Washington (Women’s ) (FSN)
5:30 PM: Cal at Colorado (FSN)
6:00 PM: Iowa at Illinois (BTN)
7:30 PM: Oregon at Oregon St. (FSN)

Monday, February 27
8:00 PM: UT-Pan American at North Dakota (FCS Central)
8:30 PM: Northern Colorado at Northern Arizona (Women’s) (FCS Pacific)

Tuesday, February 28 
8:00 PM: Texas at Missouri (Women’s) (FCS Central)

This Week’s College Basketball Games Across the ESPN Family of Networks

Here is this week’s men’s college basketball schedule on the platforms of ESPN:

Wed, Feb 8 7 p.m. No. 11 Georgetown at No. 2 Syracuse
Brent Musburger & Bob Knight
ESPN / ESPN3
  7 p.m. No. 10 Kansas at No. 6 Baylor
Jon Sciambi, Fran Fraschilla & Holly Rowe
ESPN2 / ESPN3
  7 p.m. Cincinnati at St. John’s
Adam Amin & LaPhonso Ellis
ESPNU
  7 p.m. No. 17 Florida State at Boston College
Eric Frede & Ron Perry
ESPN3
  7 p.m. Hofstra at George Mason ESPN3
  7:30 p.m. Towson at VCU ESPN3
  8 p.m. Missouri State at Southern Illinois ESPN3
  9 p.m. No. 9 Duke at No. 5 North Carolina
Dan Shulman, Dick Vitale, Jay Bilas & Erin Andrews
ESPN / ESPN3
  9 p.m. Seton Hall at Rutgers
Bob Wischusen & Dereck Whittenburg
ESPN2 / ESPN3
  9 p.m. Notre Dame at West Virginia
Beth Mowins & Bob Valvano
ESPNU
Thu, Feb 9 7 p.m. No. 22 Wisconsin at Minnesota
Dave O’Brien & Stephen Bardo
ESPN / ESPN3
  7 p.m. Mississippi at No. 18 Mississippi State
Rece Davis & Hubert Davis
ESPN2 / ESPN3
  7 p.m. NC State at Georgia Tech
Anish Shroff & Adrian Branch
ESPNU
  7 p.m. Albany at New Hampshire ESPN3
  7 p.m. Butler at Youngstown State ESPN3
  7 p.m. Elon at Chattanooga ESPN3
  8 p.m. Tennessee State at No. 7 Murray State
Dan Gutowsky & Nate Ross
ESPN3
  8 p.m. Western Kentucky at Middle Tennessee State ESPN3
  8:30 p.m. Marist at St. Peter’s ESPN3
  9 p.m. Colorado at Arizona
Jon Sciambi & Fran Fraschilla
ESPN / ESPN3
  9 p.m. Virginia Tech at Miami
Mike Patrick, Len Elmore & Jeannine Edwards
ESPN2 / ESPN3
  9 p.m. Iowa at Northwestern
Jim Barbar & Tim McCormick
ESPNU
  11 p.m. No. 13 Saint Mary’s at Gonzaga
Dave Flemming & Sean Farnham
ESPN2 / ESPN3
  11 p.m. Santa Clara at San Francisco
Mark Neely & Miles Simon
ESPNU
Fri, Feb 10 7 p.m. Iona at Loyola (Maryland)
Doug Sherman & Tim O’Toole
ESPNU
  7 p.m. Milwaukee at Detroit ESPN3
  9 p.m. Green Bay at Wright State
Jim Barbar & David Kaplan
ESPNU
Sat, Feb 11 11 a.m. Butler at Cleveland State
Jon Sciambi & TBD
ESPN2 / ESPN3
  11 a.m. Ball State at Kent State
Adam Amin & Brooke Weisbrod
ESPNU
  Noon No. 23 Louisville at West Virginia
Dave Pasch & Doris Burke
ESPN / ESPN3
  1 p.m. Arkansas-Little Rock at Middle Tennessee State
TBD & Mark Adams
ESPN2 / ESPN3
  1 p.m. Nebraska at Penn State
Mark Brown & Tim McCormick
ESPNU
  2 p.m. Kansas State at Texas
Mark Jones & Fran Fraschilla
ESPN / ESPN3
  3 p.m. New Mexico State at Utah State
Dave Flemming & Miles Simon
ESPN2 / ESPN3
  3 p.m. Cincinnati at No. 19 Marquette
Beth Mowins & Tim Welsh
ESPNU
  4 p.m. Maryland at No. 9 Duke
Mike Patrick & Len Elmore
ESPN / ESPN3
  4 p.m. South Florida at Providence
Mark Brown & Steven Binder
ESPN3
  5 p.m. Wichita State at No. 13 Creighton
TBD & Stephen Bardo
ESPN2 / ESPN3
  5 p.m. George Washington at Richmond
Justin Kutcher & Dickey Simpkins
ESPNU
  6 p.m. No. 12 Michigan State at No. 3 Ohio State
Dave O’Brien & Dan Dakich
ESPN / ESPN3
  7 p.m. Alabama at LSU
Brad Nessler & Jimmy Dykes
ESPN2 / ESPN3
  7 p.m. No. 21 Harvard at Princeton
Mike Crispino & Bob Valvano
ESPNU
  7 p.m. Northeastern at William & Mary ESPN3
  8:30 p.m. Austin Peay at No. 7 Murray State
Dan Gutowsky & Nate Ross
ESPN3
  9 p.m. No. 1 Kentucky at Vanderbilt
Dan Shulman, Dick Vitale & Erin Andrews
ESPN / ESPN3
  9 p.m. Xavier at Temple
TBD & LaPhonso Ellis
ESPN2 / ESPN3
Sun, Feb 12 1 p.m. St. John’s at No. 11 Georgetown
Bob Wischusen & Fran Fraschilla
ESPN / ESPN3
  2 p.m. Fairfield at Loyola (Maryland) ESPN3
  6 p.m. ACC Sunday Night Basketball: Boston College at Virginia Tech
Jon Sciambi, Hubert Davis & Allison Williams
ESPNU
  8 p.m. Evansville at Drake
Mitch Holthus & David Kaplan
ESPNU

Here is the women’s basketball schedule for the week:

Wed, Feb 8 8 p.m. Western Kentucky at Middle Tennessee State ESPN3
Thu, Feb 9 6 p.m. Siena at St. Peter’s ESPN3
Fri, Feb 10 4 p.m. Iona at Loyola (Md.) ESPN3

College Basketball Schedule on Fox Sports

Here is the upcoming college basketball schedule across the networks of Fox Sports:

Wednesday, February 8
7:00 PM: Monmouth at Fairleigh Dickinson (FCS Atlantic)
8:00 PM: Northern Iowa at Wichita St. (FCS Central)
8:00 PM: Rice at Houston (FSN)

Thursday, February 9
7:00 PM: Auburn at Florida (Women’s) (FCS Pacific)
8:00 PM: Illinois at Indiana (BTN)
8:00 PM: Western Kentucky at Middle Tennessee (FCS Atlantic)
8:00 PM: IUPUI at Oral Roberts (FCS Central)
9:00 PM: Weber St. at Northern Arizona (FCS Pacific)
9:00 PM: USC at Stanford (Women’s) (FSN)
11:00 PM: Washington at Oregon (FSN)

Friday, February 10
8:00 PM: Wichita St. at Missouri St. (Women’s) (FCS Central)

Saturday, February 11
12:00 PM: IPFW at Oakland (FCS Atlantic)
2:00 PM: Western Kentucky at Troy (FCS Central)
2:00 PM: Utah at Arizona (FSN)
4:00 PM: Cal at UCLA (FSN)
5:00 PM: Western Kentucky at Troy (Women’s) (FCS Central)
6:00 PM: Texas A&M at Baylor (Women’s) (FSN)
6:30 PM: Colorado at Arizona St. (FCS Pacific)
8:00 PM: NJIT at North Dakota (Women’s) (FCS Atlantic)
8:00 PM: Western Illinois at Oral Roberts (FCS Central)
10:00 PM: San Jose St. at Hawaii (Women’s) (FCS Pacific)
11:00 PM: USC at Cal (Women’s) (FSN)

Sunday, February 12
1:00 PM: Green Bay at UD Mercy (FCS Atlantic)
1:00 PM: Kansas at Kansas St. (Women’s ) (FSN)
3:00 PM: Bradley at Missouri St. (FCS Central)
3:00 PM: UCLA at Stanford (Women’s ) (FSN)
5:30 PM: Washington at Oregon St. (FSN)
6:00 PM: Northwestern at Purdue (BTN)
7:30 PM: Stanford at USC (FSN)

Wednesday, February 15
6:30 PM: Northwestern at Indiana (BTN)
7:00 PM: Charlotte at Dayton (FCS Atlantic)
8:00 PM: Drake at Bradley (FCS Central)
8:30 PM: Purdue at Illinois (BTN)
10:30 PM: USC at UCLA (FCS Pacific)

Thursday, February 16
7:00 PM: Fairleigh Dickinson at Mount St. Mary’s (FCS Central)
7:00 PM: Louisiana-Lafayette at Denver (FCS Pacific)
8:00 PM: Florida Atlantic at Western Kentucky (FCS Atlantic)
9:00 PM: Montana St. at Northern Arizona (FCS Pacific)
9:00 PM: Arizona at Washington St. (FSN)
11:00 PM: Arizona St. at Washington (FSN)

Saturday, February 18
11:30 AM: Bryant at St. Francis (PA) (Women’s) (FCS Atlantic)
1:00 PM: UTEP at Memphis (FSN)
2:30 PM: Bryant at Saint Francis (PA) (Women’s)
3:00 PM: Arizona at Washington (FSN)
5:00 PM: Illinois at Nebraska (BTN)
5:00 PM: Colorado at Utah (FSN)
6:00 PM: Western Kentucky at South Alabama (Women’s) (FCS Atlantic)
7:00 PM: Minnesota at Northwestern (BTN)
7:00 PM: Utah at Colorado (Women’s) (FCS Pacific)
7:00 PM: Texas at Kansas St. (Women’s ) (FSN)
8:00 PM: Western Kentucky at South Alabama (FCS Atlantic)

Sunday, February 19
1:00 PM: Rice at SMU (Women’s ) (FSN)
3:00 PM: UCLA at USC (Women’s ) (FSN)
5:00 PM: Washington at Arizona (Women’s ) (FSN)
7:30 PM: Oregon at Stanford (FSN)

Tuesday, February 21
7:30 PM: Texas at Baylor (Women’s) (FCS Atlantic)
8:00 PM: Michigan at Northwestern (BTN)
8:00 PM: Evansville at Creighton (FCS Central)

Wednesday, February 22
6:30 PM: Nebraska at Purdue (BTN)
8:00 PM: Oklahoma St. at Kansas St. (Women’s) (FCS Central)
8:30 PM: Michigan State at Minnesota (BTN)