ESPN College Hoops Feature

Men’s College Basketball Championship Week on ESPN

ESPN is set to televise 137 men’s college basketball games beginning March 1st as part of Championship Week.

ESPN, ABC, ESPN2, ESPNU and ESPN3 will combine to offer exclusive coverage of 86 games, while ESPN3 will simulcast another 51 matchups available in the local markets via syndication. In addition to all 15 BIG EAST games and the entire ACC Tournament, ESPN, ABC, ESPN2, ESPNU and ESPN3 will combine to provide action of multiple men’s games from several top conferences, including all 11 of the SEC, all nine from the Big 12 and four from the Big Ten.

Here is the entire ESPN Championship schedule:

Date Network Time (ET) Game / Commentators Site
Thu 3/1 ESPN3 2:30 p.m. Atlantic Sun Tournament: Quarterfinal Macon, Ga.
ESPNU / ESPN3 6 p.m. Big South Tournament: Semifinal #1

Justin Kutcher & LaPhonso Ellis
Asheville, N.C.
ESPNU / ESPN3 8 p.m. Big South Tournament: Semifinal #2

Justin Kutcher & LaPhonso Ellis
Asheville, N.C.
ESPN3 8:30 p.m. Atlantic Sun Tournament: Quarterfinal Macon, Ga.
Fri 3/2 ESPNU / ESPN3 7 p.m. Ohio Valley Conference Tournament: Semifinal #1

Bob Wischusen & Fran Fraschilla
Nashville, Tenn.
ESPNU / ESPN3 9 p.m. West Coast Tournament: Quarterfinal #1

Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
ESPN3 / ESPNU * 9 p.m. Ohio Valley Conference Tournament: Semifinal #2

Bob Wischusen & Fran Fraschilla
Nashville, Tenn.
ESPNU / ESPN3 11 p.m. West Coast Tournament: Quarterfinal #2

Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
Sat 3/3 ESPN2 / ESPN3 Noon Big South Tournament: Championship

Justin Kutcher & LaPhonso Ellis
TBD
ESPN3 Noon Southern Conference Tournament: Quarterfinal Asheville, N.C.
ESPN2 / ESPN3 2 p.m. Ohio Valley Conference Tournament: Championship

Bob Wischusen & Fran Fraschilla
Nashville, Tenn.
ESPN3 2 p.m. Southern Conference Tournament: Quarterfinal Asheville, N.C.
ESPN3 2:30 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal Springfield, Mass.
ESPN3 4:30 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal Springfield, Mass.
ESPN3 6 p.m. Southern Conference Tournament: Quarterfinal Asheville, N.C.
ESPN3 / ESPNU ** 6 p.m. Horizon League Tournament: Semifinal #1

Mark Jones & Stephen Bardo
TBD
ESPN2 / ESPN3 7 p.m. Atlantic Sun Tournament: Championship Macon, Ga.
ESPN3 7:30 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal Springfield, Mass.
ESPN3 8 p.m. Southern Conference Tournament: Quarterfinal Asheville, N.C.
ESPN3 / ESPNU *** 8 p.m. CIAA Tournament: Championship Charlotte, N.C.
ESPNU / ESPN3 8:30 p.m. Horizon League Tournament: Semifinal #2

Mark Jones & Stephen Bardo
TBD
ESPN2 / ESPN3 9 p.m. West Coast Tournament: Semifinal #1

Dave Flemming &  Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
ESPN3 9:30 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Quarterfinal Springfield, Mass.
ESPN2 / ESPN3 11 p.m. West Coast Tournament: Semifinal #2

Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
Sun, 3/4 ESPN3 2 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Semifinal #1 Springfield, Mass.
ESPN3 4 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Tournament: Semifinal #2 Springfield, Mass.
ESPN3 5 p.m. America East Tournament: Semifinal #1 West Hartford, Conn.
ESPN3 7 p.m. America East Tournament: Semifinal #2 West Hartford, Conn.
Mon 3/5 ESPN / ESPN3 7 p.m. Colonial Athletic Association Championship: Championship

Mike Patrick & Dan Dakich
Richmond, Va.
ESPN2 / ESPN3 7 p.m. Metro Atlantic Athletic Conference Championship: Championship

Bob Wischusen & Len Elmore
Springfield, Mass.
ESPN / ESPN3 9 p.m. West Coast Championship: Championship

Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
ESPN2 / ESPN3 9 p.m. Southern Championship: Championship

Jon Sciambi & LaPhonso Ellis
Asheville, N.C.
Tue 3/6 ESPN2 / ESPN3 Noon BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: First Round #1

Dave Pasch, Doris Burke & Andy Katz
New York, N.Y.
ESPN2 / ESPN3 2 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle  Outfitters: First Round #2

Dave Pasch, Doris Burke & Andy Katz
New York, N.Y.
ESPN2 / ESPN3 7 p.m. Sun Belt Tournament: Championship

Adam Amin & Mark Adams
Hot Springs, Ark.
ESPNU / ESPN3 7 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: First Round #3

Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
ESPN / ESPN3 9 p.m. Horizon League Tournament: Championship

Mark Jones & Stephen Bardo
TBD
ESPN2 / ESPN3 9 p.m. Summit League Tournament: Championship

Clay Matvick & Bob Valvano
Sioux Falls, S.D.
ESPNU / ESPN3 9 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: First Round #4

Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Andy Katz
New York, N.Y.
Wed 3/7 ESPN / ESPN3 Noon BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Second Round #1

Dave Pasch, Doris Burke & Beth Mowins
New York, N.Y.
ESPN / ESPN3 2 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Second Round #2

Dave Pasch, Doris Burke & Beth Mowins
New York, N.Y.
ESPN / ESPN3 7 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Second Round #3

Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Beth Mowins
New York, N.Y.
ESPN2 / ESPN3 7 p.m. NEC Tournament: Championship

Jon Sciambi & TBD
TBD
ESPN / ESPN3 9 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle  Outfitters: Second Round #4

Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Beth Mowins
New York, N.Y.
ESPN2 / ESPN3 9 p.m. Big Sky Championship: Championship

Roxy Bernstein & Miles Simon
TBD
Thu 3/8 ESPN / ESPN3 Noon BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Quarterfinal #1

Dave Pasch, Doris Burke & Beth Mowins
New York, N.Y.
ESPNU / ESPN3 Noon ACC – First Round #1

Dan Shulman, Fran Fraschilla & Jeannine Edwards
Atlanta, Ga.
ESPN2 / ESPN3 12:30 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Quarterfinal #1

Brent Musburger, Bob Knight & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
ESPN / ESPN3 2 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Quarterfinal #2

Dave Pasch, Doris Burke & Beth Mowins
New York, N.Y.
ESPNU / ESPN3 2 p.m. ACC – First Round #2

Dan Shulman, Fran Fraschilla & Jeannine Edwards
Atlanta, Ga.
ESPN2 / ESPN3 2:30 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Quarterfinal #2

Brent Musburger, Bob Knight & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
ESPN2 / ESPN3 5:30 p.m. Big Ten Tournament: Second Round #3

Dave O’Brien & Dan Dakich
Indianapolis, Ind.
ESPN / ESPN3 7 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle  Outfitters: Quarterfinal #3

Sean McDonough,  Jay Bilas, Bill Raftery & Beth Mowins
New York, N.Y.
ESPNU / ESPN3 7 p.m. ACC Tournament: First Round #3

Mike Patrick, Len Elmore & Jeannine Edwards
Atlanta, Ga.
ESPN2 / ESPN3 7:30 p.m. Big Ten Tournament: Second Round #4

Dave O’Brien & Dan Dakich
Indianapolis, Ind.
ESPN / ESPN3 9 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Quarterfinal #4

Sean McDonough,  Jay Bilas, Bill Raftery & Beth Mowins
New York, N.Y.
ESPNU / ESPN3 9 p.m. ACC Tournament: First Round #4

Mike Patrick, Len Elmore & Jeannine Edwards
Atlanta, Ga.
Fri 3/9 ESPN / ESPN3 Noon Big Ten Tournament: Quarterfinal #1

Dave O’Brien & Dan Dakich
Indianapolis, Ind.
ESPN2 / ESPN3 Noon ACC Tournament: Quarterfinal #1

Dan Shulman, Fran Fraschilla & Jeannine Edwards
Atlanta, Ga.
ESPNU / ESPN3 1 p.m. SEC Tournament: Quarterfinal #1 ^

Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
New Orleans, La.
ESPN / ESPN3 2 p.m. Big Ten Tournament: Quarterfinal #2

Dave O’Brien & Dan Dakich
Indianapolis, Ind.
ESPN2 / ESPN3 2 p.m. ACC Tournament: Quarterfinal #2

Dan Shulman, Fran Fraschilla & Jeannine Edwards
Atlanta, Ga.
ESPNU / ESPN3 3 p.m. SEC Tournament: Quarterfinal #2 ^

Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
New Orleans, La.
ESPN / ESPN3 7 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Semifinal #1

Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Doris Burke
New York, N.Y.
ESPN2 / ESPN3 7 p.m. ACC Tournament: Quarterfinal #3

Mike Patrick, Len Elmore & Jeannine Edwards
Atlanta, Ga.
ESPNU / ESPN3 7:30 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Semifinal #1 ^

Brent Musburger, Bob Knight & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
ESPN / ESPN3 9 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Semifinal #2

Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Doris Burke
New York, N.Y.
ESPN2 / ESPN3 9 p.m. ACC Tournament: Quarterfinal #4

Mike Patrick, Len Elmore & Jeannine Edwards
Atlanta, Ga.
ESPN3 / ESPNU **** 9:30 p.m. Big West Tournament: Semifinal #1 *

Mark Jones & Miles Simon
Anaheim, Calif.
ESPNU / ESPN3 10 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Semifinal #2 ^

Brent Musburger, Bob Knight & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
ESPNU / ESPN3 11:59 p.m. Big West Tournament: Semifinal #2

Mark Jones & Miles Simon
Anaheim, Calif.
Sat 3/10 ESPN2 / ESPN3 11 a.m. America East Tournament: Championship

TBD & LaPhonso Ellis
TBD
ESPN / ESPN3 1 p.m. ACC Tournament: Semifinal #1

Dan Shulman, Dick Vitale or Len Elmore, & Erin Andrews
Atlanta, Ga.
ABC 1 p.m. SEC Tournament: Semifinal #1

Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
New Orleans, La.
ESPN2 / ESPN3 1 p.m. MEAC Tournament: Championship

Justin Kutcher & TBD
Winston-Salem, N.C.
ESPN / ESPN3 3 p.m. ACC Tournament: Semifinal #2

Dan Shulman, Dick Vitale or Len Elmore, &  Erin Andrews
Atlanta, Ga.
ABC 3 p.m. SEC Tournament: Semifinal #2

Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
New Orleans, La.
ESPN2 / ESPN3 3 p.m. Southland Tournament: Championship

Carter Blackburn & Dereck Whittenburg
Katy, Texas
ESPN / ESPN3 6 p.m. Phillips 66 Big 12 Championship: Championship

Brent Musburger, Bob Knight & Holly Rowe
Kansas City, Mo.
ESPN2 / ESPN3 8 p.m. Mid-American Conference Tournament: Championship

Bob Wischusen & Stephen Bardo
Cleveland, Ohio
ESPNU / ESPN3 8 p.m. SWAC Tournament: Championship Garland, Texas
ESPN / ESPN3 9 p.m. BIG EAST Championship Presented by American Eagle Outfitters: Championship

Sean McDonough, Jay Bilas, Bill Raftery & Doris Burke
New York, N.Y.
ESPN2 / ESPN3 10 p.m. Big West Tournament: Championship

Mark Jones & Miles Simon
Anaheim, Calif.
ESPN2 / ESPN3 11:59 p.m. Western Athletic Conference: Championship

Dave Flemming & Sean Farnham
Las Vegas, Nev.
Sun 3/11 ESPN / ESPN3 1 p.m. ACC Tournament: Championship

Dan Shulman, Dick Vitale & Erin Andrews
Atlanta, Ga.
ABC 1 p.m. SEC Tournament: Championship

Brad Nessler, Jimmy Dykes & Shannon Spake
New Orleans, La.

Here is the ESPN3 simulcasts

ESPN3 schedule of Simulcasts
 
Date Time (ET) Game Site
Thu, 3/1 1 p.m. CIAA Tournament: Quarterfinal #1 Charlotte, N.C.
3 p.m. CIAA Tournament: Quarterfinal #2 Charlotte, N.C.
7 p.m. CIAA Tournament: Quarterfinal #3 Charlotte, N.C.
7 p.m. Missouri Valley Tournament: First Round St. Louis, Mo.
9 p.m. West Coast Tournament: Second Round Las Vegas, Nev.
9 p.m. CIAA Tournament: Quarterfinal #4 Charlotte, N.C.
9:30 p.m. Missouri Valley Tournament: First Round St. Louis, Mo.
11:30 p.m. West Coast Tournament: Second Round Las Vegas, Nev.
Fri, 3/2 1 p.m. Missouri Valley Tournament: Quarterfinal #1 St. Louis, Mo.
3:30 p.m. Missouri Valley Tournament: Quarterfinal #2 St. Louis, Mo.
6 p.m. Horizon League Tournament: Second Round TBD
6 p.m. Atlantic Sun Tournament: Semifinal #1 Macon, Ga.
7 p.m. CIAA Tournament: Semifinal #1 Charlotte, N.C.
7 p.m. Missouri Valley Tournament : Quarterfinal #3 St. Louis, Mo.
8:30 p.m. Horizon League Tournament: Second Round TBD
8:30 p.m. Atlantic Sun Tournament: Semifinal #2 Macon, Ga.
9 p.m. CIAA Tournament: Semifinal #2 Charlotte, N.C.
9:30 p.m. Missouri Valley Tournament: Quarterfinal #4 St. Louis, Mo.
Sat, 3/3 Noon Colonial Athletic Tournament: Quarterfinal #1 Richmond, Va.
2:30 p.m. Missouri Valley Tournament: Semifinal #1 St. Louis, Mo.
2:30 p.m. Colonial Athletic Tournament: Quarterfinal #2 Richmond, Va.
5 p.m. Missouri Valley Tournament: Semifinal #2 St. Louis, Mo.
6 p.m. Colonial Athletic Tournament: Quarterfinal #3 Richmond, Va.
8:30 p.m. Colonial Athletic Tournament: Quarterfinal #4 Richmond, Va.
Sun, 3/4 2 p.m. Colonial Athletic Tournament: Semifinal #1 Richmond, Va.
4:30 p.m. Colonial Athletic Tournament: Semifinal #2 Richmond, Va.
6 p.m. Southern Conference Tournament: Semifinal #1 Asheville, N.C.
7 p.m. Sun Belt Tournament: Quarterfinal #3 Hot Springs, Ark.
8:30 p.m. Southern Conference Tournament: Semifinal #2 Asheville, N.C.
9:30 p.m. Sun Belt Tournament: Quarterfinal #4 Hot Springs, Ark.
Mon, 3/5 7 p.m. Sun Belt Tournament: Semifinal #1 Hot Springs, Ark.
9:30 p.m. Sun Belt Tournament: Semifinal #2 Hot Springs, Ark.
Wed, 3/7 7 p.m. Big 12 Championship: First Round Kansas City, Mo.
7 p.m. Mid-American Conference Tournament: Second Round Cleveland, Ohio
9:30 p.m. Big 12 Championship: First Round Kansas City, Mo.
9:30 p.m. Mid-American Conference Tournament: Second Round Cleveland, Ohio
Thu, 3/8 1 p.m. SEC Tournament: First Round New Orleans, La.
3:30 p.m. SEC Tournament: First Round New Orleans, La.
7 p.m. Big 12 Championship: Quarterfinal #3 Kansas City, Mo.
7 p.m. Southland Tournament: Semifinal #1 Katy, Texas
7 p.m. Mid-American Conference Tournament: Quarterfinal #3 Cleveland, Ohio
7:30 p.m. SEC Tournament: First Round New Orleans, La.
9:30 p.m. Big 12 Championship: Quarterfinal #4 Kansas City, Mo.
9:30 p.m. Southland Tournament: Semifinal #2 Katy, Texas
9:30 p.m. Mid-American Conference Tournament: Quarterfinal #4 Cleveland, Ohio
10 p.m. SEC Tournament: First Round New Orleans, La.
Fri, 3/9 7:30 p.m. SEC Tournament: Quarterfinal #3 New Orleans, La.
9 p.m. Western Athletic Tournament: Semifinal #1 Las Vegas, Nev.
9:30 p.m. Mid-American Conference Tournament: Semifinal #2 Cleveland, Ohio
10 p.m. SEC Tournament: Quarterfinal #4 New Orleans, La.
11:30 p.m. Western Athletic Tournament: Semifinal #2 Las Vegas, Nev.